GUTFREUND Otto

  • Narozen:3. 8. 1889 Dvůr Králové nad Labem
  • Úmrtí:2. 6. 1927 Praha
  • Obor:Umění

Akademický kubistický sochař. Narozen v židovské rodině, studoval výtvarnou školu v Bechyni a Umělecko-průmyslovou školu v Praze. V Paříži se zapsal do kurzů francouzského sochaře Antoina Bourdella. V Paříži se poznal s Augustem Rodinem, Picassem či Apollinairem. Za I. světové války vstoupil do cizinecké legie, bojoval na Sommě, u L´Artois a Champagne. Roku 1920 se vrací do Prahy, stal se členem SVU Mánes a profesorem na AVU v Praze. Úspěch slavil s plastikami sousoší „Babička s vnoučaty“ v Ratibořicích, sousoším „Rodina“ sochou T. G. Masaryka v životní velikosti pro Hradec Králové. Umírá tragicky v 38 letech – utonul ve Vltavě poblíž Střeleckého ostrova v Praze.

Podle hradeckého originálu jeho sochy byla v roce 1944 odlita socha Tomáše Garrigua Masaryka před budovou gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově.

 

Literatura:

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 3. část: divadelníci – hudebníci – výtvarníci – architekti: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Město Holešov; MKS; Městská knihovna, 2011.

Nová encyklopedie českého výtvarného umění. Academia Praha, 1995.