V knihovně se maluje, čtenáře čeká příjemné prostředí

Městská knihovna se po téměř třiceti letech dočkala malování. V prostorách bývalé Kneislovy vily sídlí od roku 1995, výmalby se však dočkala až letos.

 

„Co jsme se sem přestěhovaly ze zámku, nemalovalo se. Prostory se prosvětlily, a hlavně jsou čisté,“ říká Irena Železná.

Kromě skladů se malovalo všude, a to za provozu knihovny. Knihovnice nemusely ani vyklízet regály, stačilo nábytek s knihami řádně ochránit plachtami.

„Kdybychom musely všechno vystěhovat, bylo by to velmi náročné. Takto se snažíme vše zvládnout během pracovní doby, aniž bychom omezily čtenáře,“ dodává s tím, že zavřeno měla knihovna pouze jeden den.

 

Většina zdí je na bílo, někde se ale knihovnice nebály barev. Do zelena je například jedna ze stěn kanceláře vedoucí Ireny Železné. Neprosvětlily se přitom jenom zdi, ale i místnosti samotné. Z vily totiž díky malování zmizel starý nepotřebný nábytek včetně katalogizačních lístkovnic se sedmdesáti tisíci lístky, které byly dříve „mozkem“ knihoven a různými způsoby evidovaly knihy.

„Určitě se nám po nich nestýská. Byly to pozůstatky starých metod naší práce, které se s dnešním online katalogem v počítači nedají srovnat,“ vysvětluje vedoucí knihovny.

 

„Bojové podmínky“ budou v Městské knihovně v Holešově vládnout ještě celý příští týden, na chod organizace to však nadále nebude mít vliv. Malíři malují a po nich se hned čistí podlahy i nábytek. Knihovnice poté stěhují věci zpět na svá místa a současně stíhají obsluhovat čtenáře. Holešovské knihovnice vám vzkazují – pokud se v následujících dnech vydáte knihovny, buďte ostražití.

 

Dana Podhajská