Holešov si připomněl 362. výročí smrti rabína Šacha (1621 – 1662). Takzvaný jahrzeit tentokrát vyšel na šabat, nejvýznamnější židovský svátek. Tato mimořádná situace postavila židovské poutníky před rozhodnutí, zda využijí situace a stráví jej v Holešově. U Šachova hrobu se tak budou modlit před západem slunce 9. února nebo po západu slunce 10. února, nebo stráví šabat doma či ve svých synagogách a přijedou před či po šabatu. Asi padesátičlenná skupina věřících ve městě opravdu setrvala několik dní a „sedmý den v týdnu, věnovaný odpočinku a upuštění od pracovní a všední činnosti“ prožila v synagoze.
Jahrzeit rabína Šacha se v Holešově koná každý rok, ale ne se stejným datem. Výročí se řídí lunárním kalendářem, zatímco letos vyšlo na 10. února, například v roce 2020 to bylo 25. února. Poutníci vždy naleznou zázemí jak v synagoze, tak v obřadní síni židovského hřbitova a domku v její blízkosti. Některé skupiny věřících, kteří přijíždějí například ze Spojených států amerických, si z Vídně do Holešova nechávají poslat jídlo a občerstvení.
iDnes.cz: Hrob v Holešově je plný papírků z celého světa, kvůli přímluvě rabína Šacha
Rabín Šach patří mezi nejvýznamnější rabíny pohřbené na území České republiky. Díky knihám o židovském právu, které napsal ve velmi mladém věku, se také počítá mezi takzvané „cadiky“, tedy „spravedlivé“, „spojené s Bohem“. Jeho význam pro židovský svět je tedy mimořádný a tomu přímo úměrný je zájem o místo jeho pohřbení a zmíněný jahrzeit. Holešov je proto pro Židy podobně vyhledávaným místem jako například Leżajsk v jihovýchodním Polsku, kde je ovšem koncentrace poutníků mnohonásobně vyšší. Evropská místa jahrzeitů ve své knize Sedmero požehnání zmapoval český fotograf Jindřich Buxbaum. Pravidelně zaznamenává také únorové dění kolem Šachova hrobu v Holešově. Snímky několikrát vystavil na zámku.
Foto Dana Podhajská a Jan Machala
Autor: Dana Podhajská, 12.2.2024
12.2.2024 07:51