Velikonoce v Holešově: zámek zahájí výstavní i turistickou sezonu

Tisková zpráva ze dne 9. března 2023

 

Zámek Holešov otevírá 8. dubna turistickou sezonu. Nabídne loňskou novinku – prohlídkový okruh Po stopách Wrbnů, který turisty seznámí s bydlením hraběcího rodu v 19. století. Do prohlídkové trasy je však zařazeno několik novinek, patří mezi ně historické hodiny, které nechalo muzeum loni na podzim zrestaurovat. V prvním patře zámku bude usazen také haptický model barokní stavby pro nevidomé.

O dva dny dříve, tedy 6. dubna začne také první výstava v zámeckých sálech Hlavolamy.

Velikonoce v Malé muzeu kovářství

7. -  9. 4. 2023

komentované prohlídky v 10, 13 a 15 hodin

Dubnové prohlídky se budou prozatím konat pouze o víkendech, a to v 10:00, 12:30, 13:30 a 15:00 hodin. Od května bude zámecký okruh v provozu již celý týden kromě pondělí. Vstupné zůstává stejné jako loni – dospělí 100 Kč, děti, studenti, senioři, ZTP 60 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí, max. 3 děti) 240 Kč a děti do 6 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.

Prohlídkový okruh Po stopách Wrbnů navazuje na původní turistickou trasu zámkem a prezentuje bydlení hraběcího rodu v 19. století. Turisté si prohlédnou hraběnčinu ložnici, společenskou místnost s hudebním koutkem, obrazy, posezením a lovecký salónek ve věži s militariemi. Trasa se přitom stále doplňuje, letos přibudou zrestaurované hodiny ze sbírek muzea. Jedná se o automaty z poloviny 19. století, tedy o hodinový stroj, který sám pohání hrací doplňky. Za zmínku v okruhu stojí také kosmetický stoleček hraběnky Elvíry Wrbnové, sestřenice císařovny Sissi, s doplňky ze skla a stříbra nebo reliéf výjevu Zmrtvýchvstání Ježíše Krista vyrytý do lastury. Letos poprvé bude prohlídkový okruh zámkem spojený také s výstavními prostorami holešovského muzea a galerie.  Návštěvníci si budou moci za zvýhod;něné vstupné koupit lístek na prohlídkový okruh a do muzea. Prohlédnou si tak nejen zmíněný zámecký mobiliář, ale také výstavu o zámeckých nástropních malbách. Otevírá se 5. května.

 

Židovský pesach v Šachově synagoze

8. - 9. 4. 2023

Zámek Holešov je přístupný cyklistům. Pod značkou Cyklisté vítáni památka nabízí zázemí pro všechny, kteří dorazí na kolech.

 

Dana Podhajská

 

           

Foto Dana Podhajská

Bydlení hrabat Wrbnů letos ozdobí kytice suchých a um

ělých květů od holešovských zahrádkářů. Jejich autorkou je Vlasta Čablová.