Knihovnice Hanka Zaoralová a její besedy pro školy

Holešovská knihovnice Hana Zaoralová z oddělení pro dětské čtenáře odbaví za měsíc asi pětadvacet besed pro děti. Regionem jezdí křížem krážem a hranice bývalého kroměřížského okresu překračuje často. Hned je ve Hvozdné, hned v Tetěticích u Morkovic, hned ve Staré Vsi u Přerova. Dělá totiž besedy školám na míru, a to je vítané.

 

„Někdy to vyjde i na čtyři besedy za den. Školy buď chodí k nám do knihovny, nebo já jezdím za nimi. Vždy se jim snažíme maximálně vyjít vstříc,“ vysvětluje hned na úvod Hana Zaoralová.

Besedy jsou hlavní náplní její práce od září až do června, v letních měsících připravuje nabídku na další školní rok. Obesílá s ní školy a nezapomene připsat informaci, že si pedagogové mohou také říci, co by chtěli oni.

 

„Vždy je základem interakce, aby se děti zapojily a bavily. Navnímat je a všímat si toho, na co reagují. Zkouším se na věc dívat jejich očima. Kdybych já měla jen sedět a pasivně poslouchat povídání o něčem, co mi není blízké a nebaví mě to, z takového setkání bych nic neměla,“ dodává knihovnice a přiznává, že smysl pro improvizaci se jí při práci hodí. Někdy tak s dětmi hraje pantomimu, jindy kreslí komiksy. Stále je to ale beseda o knihách a budování lásky k nim.

 

O besedy s knihovnicí mají zájem mateřské, základní i střední školy. Náplň setkání a jeho forma se tedy musí přirozeně přizpůsobovat malým posluchačům. Specialitou jsou besedy pro prvňáčky, pro které je veškerá práce s knihovnicí přípravou na červnové pasování do čtenářského stavu. Ať ale knihovnice pracuje s dětmi z mateřinek nebo s gymnazisty, je nutné si uvědomit, že dnešní děti se zajímají o jiné knihy než jejich rodiče a že také jinak vnímají český jazyk.

Jak se dařilo městské knihovně v roce 2023

 

„Děti ocení knihy s inteligentním humorem, ale například knihu Karla Poláčka Bylo nás pět si většina z nich nepůjčí, jelikož jim například jazyk daného díla není blízký. U spousty malých čtenářů dnes frčí knihy, které vycházejí hlavně z nových animovaných filmů nebo počítačových her,“ shrnuje vztah nejmladší generace ke knihám holešovská knihovnice.

 

Děti si podle Hany Zaoralové těžko hledají vztah také ke starší české literatuře, například k pohádkám od Karla Jaromíra Erbena, protože daný jazyk a zvláštní konstrukce vět jsou pro ně „nezpracovatelné“. „Na druhou stranu pro mě jako knihovníka je to výzva. Snažím se proto do svých besed zakomponovat i knihy, které neznají. Číst je nemusí, ale vědět by o nich měly. Samozřejmě, že jiná práce je s žáky prvního stupně a jiná s gymnazisty, s kterými už jsme na úrovni kolegů,“ říká Hana Zaoralová.

 

Práce knihovnice s dětskými čtenáři by se dala symbolicky nazvat hravým čtením, které má děti a mládež přivést ke čtení a lásce ke knihám. To je hlavní cíl čtenářských besed Městské knihovny v Holešově. Hana Zaoralová ovšem hned dodává, že bez budování vztahu ke knihám už v rámci rodiny to mají pak knihovna i škola těžké. „Naštěstí tuto spolupráci vnímám velmi poztivně i v návaznosti na nárůst počtu registrací dětských čtenářů a besed, které jsme pro žáky základní školy v roce 2023 uskutečnily,“ shrnuje na závěr knihovnice.

 

text a foto Dana Podhajská 


Autor: Dana Podhajská, 6.2.2024