Holešovské muzeum zapůjčilo Kobzáňův obraz do Liptálu

Holešovské muzeum zapůjčilo do Liptálu obraz valašského malíře Jana Kobzáně. Šestimetrové dílo s názvem Dobytí holešovského zámku Valachy bude od 12. října vystaveno v obci, kde se tento významný valašský malíř narodil.

 

„Obraz je připomínkou vzbouření se proti vrchnosti, která netolerovala jinou než katolickou víru a v době svého vzniku byl vnímán hlavně jako symbol třídního boje. Desítky let visel v zasedací místnosti městského úřadu, poté jsme jej vystavili na zámku a teď jsme rádi, že jej můžeme zapůjčit. Pořád je to velký Jan Kobzáň a máme příležitost obraz ukázat dalším návštěvníkům,“ řekla k zápůjčce kurátorka sbírkových fondů holešovského muzea Renée Rudolfová.

 

Jan Kobzáň obraz namaloval na zakázku pro město Holešov v roce 1957. Inspiroval se místní historií a temperami na plátně zachytit výjev evangelických Valachů, kteří se během třicetileté války postavili katolické vrchnosti. Široká veřejnost si jej však prakticky mohla prohlédnout až loni, kdy se stal součástí výstavy Valaši a Valašsko věnované valašským malířům. Poté o něj projevila zájem obec Liptál, která řadu let pracovala s myšlenkou vytvořit Kobzáňovi stálou expozici. 

 

„Tento obraz bude největší, který díky zápůjčce z Holešova vystavíme. Přidáme k němu další dvě velká díla – obraz Slepý houslista a Huculská svatba,“ přibližuje kurátorský záměr obce starosta Milan Daňa s tím, že samotný Liptál má vlastní sbírku Kobzáňových obrazů, od drobných kreseb až po portréty a malby.

 

Stálá expozice Jana Kobzáně včetně holešovského obrazu bude otevřena každou první neděli v měsíci, a to odpoledne.

 

Foto Pavel Rabas

 

Jan Kobzáň (9. 7. 1901 – 10. 10. 1959)

 

český akademický malíř, grafik a spisovatel. Je autorem loga firmy Baťa.

 

Malému Janovi brzy zemřela matka. Otec jej později také opustil, a tak ho v Jasenné vychovávala teta. Do obecné školy chodil v Liptále, na měšťanku ve Vsetíně.

Když mu bylo 15 let, začal pracovat jako dělník na pile Baťových závodů ve Zlíně. Jeho výtvarný talent zaujal samotného Tomáše Baťu.

Jan Kobzáň mohl díky továrníkově podpoře studovat. Po absolvování Uměleckoprůmyslové školy v Praze vystudoval v letech 1924–1926 kresbu na AVU Praha u profesora Maxe Švabinského.

 

Závěr života žil a tvořil na chalupě na Soláni, kde v 58 letech zemřel na srdeční selhání. Je pohřben na Valašském Slavíně v rožnovském muzeu. 

 

Obraz, který v roce 1957 namaloval pro Holešov, je šest metrů dlouhý a dva metry vysoký. Jedná se o tempery malované na plátno.

 

 

 


Autor: , 3.10.2024