V zámeckém příkopu vzniká expozice křížů

V příkopu holešovského zámku vzniká nové lapidárium. Vystaví torza kamenných křížů, které v minulosti stály v regionu Holešovska a Kroměřížska. Nejstarší pocházejí z poloviny 18. století. 

 

Mnoho let to byly jen kusy pískovce na jedné hromadě. Nyní dostávají konkrétní podobu, a dokonce se ví, kde stály. Celkem se tedy jedná o deset křížů rozbitých na mnoho částí. Zkompletovat je po desítkách let se podařilo díky mnohaleté práci historického nadšence Patrika Trnčáka.

 

„Kříže mapuji od roku 2007, tehdy jsem je objevil v rymické tvrzi. Bylo tam toho opravdu hodně. Podle nápisů a starých fotek jsem je postupně začal identifikovat,“ říká Patrik Trnčák.

Dodává, že nejdůležitější pro jeho práci byla mapa z padesátých let, ve které byly kříže ještě zakreslené, než je komunisté začali stahovat z veřejných míst.

 

V zámeckém příkopu je tak k vidění deset křížů respektive jejich podstavců a soklů z Holešova, Bystřice pod Hostýnem a z Hradiska, Postoupek a Morkovic na Kroměřížsku. Z toho tři zatím určeny nejsou a v pátrání se bude pokračovat. V některých případech se současně nabízejí možnosti jejich návratu na původní místo. Je to třeba případ takzvaného Michálkova kříže z roku 1870, který stál na Palackého ulici v Holešově. Podle Trnčáka na místě dodnes stojí podstavec.

„Návrat na původní místa je v obecné rovině věcí jednání s konkrétními obcemi. Zatím tady máme malé lapidárium. Jednotlivé kříže popíšeme a osadíme informačními cedulkami,“ dovysvětlil situaci Jan Machala, který stavbu externí expozice dozoruje z pozice památkové péče města Holešova. 

 

Všech sedm dohledaných křížů je popsáno také v knize Patrika Trnčáka Kříže, sochy svatých, kapličky, svaté obrázky a boží muka na Kroměřížsku (2022), která je k dispozici například v holešovské knihovně. Katalog eviduje přes sedm set drobných církevních památek včetně přehledu zaniklých či zmizelých památek. Každá památka má svou fotografii, popis, polohu a pokud je to známo, tak i historii svého vzniku. Autor nabízí knihu i ve formátu PDF, viz odkaz

 

foto Dana Podhajská


Autor: Dana Podhajská, 7.10.2024