Slavíme rok české grafiky

Až do konce září si můžete v Zámecké galerii prohlédnout výstavu, která oslavuje sté výročí české grafiky. Představuje díla největších českých autorů jako je Emil Filla, Kamil Lhoták, Šimon Tavík, Max Švabinský, František Muzika nebo Oldřich Kulhánek. Výstavu ve čtvrtek 1. června slavnostně otevřel starosta města Holešov Rudolf Seifert spolu s ředitelem zámku Pavlem Chmelíkem a kurátory výstavy Xénií Hoffmeisterovou a Liborem Gronským. "Sto let Hollaru patří mezi nejzásadnější výstavní akce sezony," řekl na vernisáži Rudolf Seifert.

Výstava vznikla ve spolupráci se Sdružením českých umělců grafiků Hollar a řadí se k desítkám expozic, kterými si sdružení toto významné výročí letos připomíná. Vedle Obecního domu v Praze je však Holešov druhou největší výstavou v zemi, která českou grafiku představí v takovém rozsahu.

 

„Rozdíl mezi Obecním domem a Holešovem je jen v tom, že Holešov představí žijící i nežijící autory, v Praze vystavíme od podzimu pouze současné grafiky,“ řekla kurátorka obou velkých výstav česká grafička a malířka Xénie Hoffmeisterová.

 

Cílem holešovské výstavy je prezentovat průřez grafickou tvorbou členů spolku Hollar od jeho založení až po současnost, sto jmen reprezentuje sto obrazů. Expozice se nicméně se zvýšenou pozorností soustředí na tvorbu zakladatelů, na díla žijících autorů a na tvorbu těch, kteří významným způsobem přispěli k rozvoji grafiky v naší zemi a posouvali hranice možností grafického uměleckého projevu. Ať již z hlediska technického nebo stylového.

„Vzhledem k symbolickému významu stého jubilea jsme se rozhodli limitovat na prezentaci jednoho sta výtvarnic a výtvarníků, ne však s cílem představit dílo úplného výčtu všech členů,“ vysvětlila myšlenku výstavy Xénie Hoffmeisterová.

 

Díla jsou do Holešova zapůjčena z českých galerií a muzeí včetně Památníku národního písemnictví Praha. Vedle významných originálů - typických děl ikon české grafiky, se přitom na zámku objeví i práce méně známé, často menších formátů, o to však pozoruhodnější díky odkryté nové perspektivě.

 

Souběžně s touto expozicí představuje holešovský zámek i prodejní část v zámeckém New Drive Clubu. Nabídne originály Adolfa Borna, Jiřího Anderle, Josefa Váchala a dalších.

Dana Podhajská