Andy Warhol I´m OK

 

Andy Warhol I´m OK: Zámek Holešov otevírá mimořádnou výstavu v mimořádném prostoru

 

Sto třicet exponátů krále pop artu, grafika, malíře, filmového a reklamního tvůrce Andy Warhola otevře veřejnosti Zámek Holešov v reprezentativním Velkém sále v pátek 9. června.

Rozsáhlá výstava s optimistickým názvem I´m OK je instalována na čtyři sta metrech čtverečních a představí autorovy nejslavnější kolekce od Marylin Monroe, přes přebaly LP desek Velvet Underground, Rolling Stone či Warholova životního přítele Johna Lennona až po slavné Campbellovy plechovky.

 

„I´m OK zní za prvé optimisticky a za druhé je to věta, kterou Andy psával na pohlednice své matce. Vystavujeme to nejzajímavější, co vytvořil. Andy měl zálibu v osobnostech, takže jsou to například varianty portrétu Mao Ce-tunga, který čínská vláda prohlásila za jediný oficiální nebo dvě kolekce Marylin Monroe, jednu vytvořenou sítotiskem a druhou jako granolitografie,“ řekl k výstavě její kurátor Miroslav Houška.

           

V takovém rozsahu se Warholova díla na veřejnost dostávají po mnoha letech. Holešov je vedle stálé pražské expozice letos v Česku jediný, který nabízí tvorbu tak výrazné osobnosti světového výtvarného umění. K expozici navíc patří i sítotisková dílna, ve které si návštěvníci mohou nechat vyrobit tričko s motivem Andy Warhola.

 

Andy Warhol vlastním jménem Andrej Warhola se narodil do velmi chudých poměrů rusínským přistěhovalcům z východoslovenské Míkové 6. srpna 1928 v americkém Pitsburghu. Byl představitelem a vůdčí osobností uměleckého hnutí pop art, jehož cílem bylo dostat co nejvíce děl mezi co nejširší počet obyvatel, třeba i formou tisku uměleckých děl.

Svou kariéru zahájil jako reklamní grafik a ilustrátor a stal se známým po celém světě jako malíř, režisér undergroundových filmů a hudební producent skupiny The Velvet Underground.

Začátkem roku 1960 otevřel v New Yorku slavné studio The Factory, kde se otočila celá plejáda nejvýznamnějších osobností americké kultury.

V roce 1962 namaloval sérii dvaatřiceti kusů Cambell´s Soup a vystavil je v jedné z newyorských galerií - tato výstava je považována na start uměleckého hnutí pop art, byť se tehdy jeden obraz prodával jen za sto dolarů. Dnes má několika milionovou hodnotu.

O dva roky později Andy Warhol přestal malovat a začal se věnovat výrobě obrazů technologií sítotisku a natáčení filmů. K malování se opět vrátil až na přelomu sedmdesátých a osmdesátých.

Andy Warhol pracoval celý svůj umělecký život až do smrti na návrzích obalů gramofonových desek. Zemřel 22. února 1987 po banální operaci žlučníku na zanedbanou péči v jedné z newyorských nemocnic.

 

Výstava trvá do 1. října 2017.

Dana Podhajská, manažer marketingové komunikace