Představujeme tvorbu slavných architektů kraje

Tisková zpráva ze dne 28. června 2017

 

Zámek Holešov představuje slavné tvůrce moderní architektury Zlínského kraje

 

Výstava prezentuje bohaté dědictví moderní architektury dvacátého století ve městech a regionech města Zlína a v dalších místech Zlínského kraje. Představí tvorbu architektů Jana Kotěry, Františka Lydie Gahury, Vladimíra Karfíka, Miroslava Lorence a Jiřího Voženílka.
Výstava se koná se od 30. června do 3. září v chodbách prvního patra zámku a je volně přístupná.

 

"Pro holešovské patrioty může být zajímavé, že z pěti architektů se dvě osobnosti a to Miroslav Lorenc a Jiří Voženílek narodili přímo v Holešově. Spolu s Janem Kotěrou, Františkem Lydie Gahurou a Vladimírem Karfíkem představují nejvýraznějších představitele moderní architektury Zlínského kraje a současně patří mezi nejvýraznější osobnosti moderní československé architektury,“ řekl Ondřej Machálek z Městského kulturního střediska Holešov.

 

Výběr autor není náhodný. Loni jsme si totiž připomněli polokulatá, respektive kulatá životní výročí. Shodou okolností je tvořila zmíněná pětici architektů, kteří jsou zároveň nejvýraznějšími osobnostmi moderní architektury Zlínského kraje i československé architektury dvacátého století.

Z bohaté tvorby uvidí návštěvník symbolickou „21“ Vladimíra Karfíka, zlínskou radnici a památník Tomáše Bati Františka Lydie Gahury, první domy a regulační plán Jana Kotěry, Společenský dům v Otrokovicích, Lorencovy stavby v Napajedlích a Holešově, Voženílkův Kolektivní dům ve Zlíně, ale také kostel a kapli v Míškovicích a na Kudlově a mnohé další.

Výstavu připravilo Městské kulturní středisko Holešov ve spolupráci s agenturou Foibos Books, městem Holešov, Zlínským krajem, statutárním městem Zlín, městem Otrokovice, městem Napajedla a obcí Míškovice u Holešova.

Dana Podhajská