Opět dorazí dobrovolníci z celého světa

Tisková zpráva ze dne 11. července 2017

 

Na holešovský židovský hřbitov dorazí dobrovolníci z celého

světa, přijedou, aby jej jako každý rok pomohli uklidit

 

Osm dobrovolníků z celého světa bude od 19. do 29. července opět pomáhat s úpravou židovského hřbitova. Do Holešova přijedou lidé ve věku od 17 do 60 let z Běloruska, Číny, Slovenska, Německa, Koreje a Španělska.

Projekt pro pořadatelské Městské kulturní středisko Holešov s finančním přispěním Židovské obce Brno zajišťuje nevládní nezisková organizace INEX-SDA, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Letošní ročník je již jedenáctý.

 

Mezi dobrovolníky budou i tentokrát starší ročníky, letos šedesátiletý Němec. Loni do Holešova přijela čtyřiašedesátiletá Irka, která svým nadšením pro tento projekt pořadatele překvapila a poprvé posunula věkovou hranici. Ženu tehdy na východní Moravu přitáhla chuť pomáhat, ale také poznat rodiště prarodičů. Během desetidenního pobytu hledala v regionu své kořeny. Běžné také je, že se programu účastní praktikující Židé, kteří chtějí blíže poznat místo, kde působil slavný rabín Šach.

 

Konkrétní náplní práce dobrovolníků bude vyhrabat hřbitov, posekat trávu, očistit náhrobky a ošetřit jejich kovové části. Připravena je pro ně také společenská část pobytu, během níž poznají regionální památky, podívají se na Hostýn, navštíví holešovské seniory a děti na táboře.

 

Akce je samostatným doprovodným projektem Festivalu židovské kultury Ha-Makom, který se v Holešově koná od 25. do 30. července. 

Dana Podhajská