Výstava hobby modelů 2017

Tisková zpráva ze dne 13. října 2017

 

 

Zámek Holešov vystaví hobby modely,

představí i sedmimetrová letadla

 

 

Více než dvě stě hobby modelů představí výstava, která 15. listopadu začíná na Zámku Holešov. Prezentuje letadla, z nichž některá mají rozpětí více než sedm metrů, auta, závodní vozy, náklaďáky, lodě a velké plachetnice, ale také exponáty z historie holešovských pilotů jako jsou přilby nebo přístrojové desky.

Výstava se koná v šesti sálech zadní části Zámecké galerie a bude otevřená do 12. ledna 2018.

 

„Ukážeme průřez celou modelařinou a chceme nabídnout opravdu to nejlepší. Proto jsme oslovili modeláře z širokého regionu, ze Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Je to určitě jedna z největších výstav v Česku,“ řekl Miroslav Polášek z Leteckomodelářského klubu Čmelák Holešov, který akci připravil ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Holešov.

 

Raritami výstavy budou obří polomakety letadel jako je například vojenský bombardér Vickers Wellington, ve kterém létali čeští piloti v Anglii a které mělo speciální velmi lehkou a pevnou geodetickou konstrukci. Dále letadla poháněná turbínou nebo s čtyřtaktním motorem. Unikátní budou ale také věci z historie holešovského letiště. Autoři výstavy shromáždili některá vybavení pilotů jako přilby, kombinézy, přístrojové desky a vrtule. Vystaveny budou také modely historických letadel, které poprvé vzlétly v roce 1928.

 

Výstava hobby modelů bude na zámku v Holešově otevřena denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.  Návštěvníci si mohou u vstupu půjčit katalog, který je expozicí provede a který shrnuje informace ke všem vystaveným modelům. Pořadatelé také zvou na předvádění nákladních tahačů v akci, které se bude konat v pravidelně o víkendech. K prodeji bude zboží z hobby shopu.

 

Hobby modely vystavil holešovský zámek přesně před dvěma lety, na podzim 2015. Tehdy trvala výstava jen do vánoc a přišlo se na ni podívat dva a půl tisíce lidí.

text a foto Dana Podhajská

dsc-8520.jpg