100 let republiky oslavíme výstavami

Tisková zpráva ze dne 21. března 2018

Zámek Holešov oslaví sto let republiky několika výstavami

 

Letošní významná osmičková výročí si zámek připomene hned několikrát. Prvním projektem budou Holešovské osudové osmičky, výstava, která na deseti panelech připomene významné letopočty české moderní státnosti a události s nimi spojené tak, jak je prožívali obyvatelé Holešova (1848, 1918, 1938, 1948, 1968). Současně ukáže i takové osmičkové mezníky, které byly významné pouze pro Holešov. Jsou to například léta 1828, 1868, 1888 nebo 1928.

 

Další výstavou jsou Stromy republiky Zlínského kraje. S jejich výsadbou bylo spontánně započato v letech 1918 – 1920 a pak znovu, obvykle v letech kulatých výročí vzniku republiky. Fotografická výstava odráží současný stav stromů, v některých případech i dobové snímky z výsadby nebo různých fází růstu. Holešov je jedním ze sedmi míst ve Zlínském kraji, kde bude výstava u příležitosti sto let státnosti představena.

 

Posledním osmičkovým projektem je výstava Děti slaví 100 let republiky, kterou Městské kulturní středisko Holešov připravuje ve spolupráci se všemi základními, středními a uměleckými školami v Holešově. U příležitosti výročí státu by výstava měla odrážet historii i současnost města. Děti pod vedením pedagogů mohou bez omezení kreslit nebo malovat cokoli, co se k tématu vztahuje. Tato výstava bude rozdělena do dvou částí. První kulturní středisko volně otevře již v létě a vybrané práce na speciálních panelech vystaví v zámecké zahradě. Druhá část bude oficiálně zahájena v říjnu 2018 v arkádách zámku.

Dana Podhajská