Výstava Bzzukot seznámí se životem ve včelím úlu

Tisková zpráva ze dne 11. června 2018

Výstava Bzzukot seznámí málé i velké o životě ve včelím úlu

 

 

Zámek Holešov otevírá interaktivní výstavu pro malé i velké Bzzukot. Hravou formou představuje svět včelího společenství a cílí především na rodiny s dětmi. Otevřená bude od 22. června do 15. září.

 

Výstava pojímá všechny aspekty života tohoto hmyzu v jejich společenství. Důraz je přitom kladený právě na souhru a spolupráci návštěvníka s výstavním prostorem, ve kterém je všechno dovoleno.

Především malí návštěvníci si letos v létě na holešovském zámku mohou vyzkoušet, jaké je to stát se včelou v květinovém poli, sbírat pyl nebo starat se o larvičky jako včelí chůva. Připraveny budou také doprovodné edukativní exponáty a aktivity, například třídění larev a starání se o ně podle jejich budoucí role ve  včelí komunitě. Tento hlavní prvek doplní další, které návštěvníkům vysvětlí, jak funguje hmyzí kolonie. K dispozici bude také videomikroskop pro pozorování včelích vzorků, prosvícený stůl pro kreslení včel, k vyzkoušení včelařské vybavení, skutečný včelí úl, hry a skládačky vysvětlující životní cyklus včel, včelí fyziologii a vztahy mezi včelami a životním prostředím.

V hravé části si návštěvníci zkusí různé role, které mohou včely v úlu mít a vyrábět med. Této části expozice přitom bude dominovat velký hravý úl - kopulová struktura z šestiúhelníkových krabic, ze kterých lze sestavit plástev.

Ve spolupráci s místními včelaři přidali autoři výstavy do zámeckých prostor také expozici o včelařství. K vidění bude současný i dobový úl, medomed a dalších nástroje, které včelař k chovu včel potřebuje.  

Za MKS Holešov Dana Podhajská

a2-bzukot-2018-01.jpg