V Holešově začíná tradiční workcamp

Tisková zpráva ze dne 16. července 2018

 

 

V Holešově začíná tradiční workcamp, přijíždějí

dobrovolníci z celého světa očistit židovský hřbitov

 

 

V Holešově začíná tradiční workcamp Jewish Holešov 2018, mezinárodní dobrovolnický projekt, do kterého se každý rok zapojují lidé z celého světa, aby pomohli očistit a opravit židovský hřbitov. V rámci desetidenního pobytu však nebudou jen pracovat, čekají je výlety po okolí a setkání s místními lidmi.

 

„Tentokrát nebudeme mít asijské zastoupení jako v minulých letech, ale bude to více jižní karneval,“ glosuje letošní zastoupení cizinců koordinátor akce František Brázdilík, který se o dobrovolníky staral již loni.

Do Holešova přijíždí třiadvacetiletý pár z Turecka, osmnáctiletý chlapec a dívka z Francie, která chce pomoci lidem v nouzi a zažít jinou kulturu. Dále třicetiletá Španělka a jednadvacetiletý Španěl, oba opět s příslibem poznání jiné kultury a nakonec dvě zkušené dobrovolnice z Mexika (27 a 31 let), které zažily i jiné workcampy, například v Kanadě a na Islandu. Nejzajímavější je ale zkušenost jedné z nich s kempem pro mexické děti trpící cukrovkou.

 

            Dobrovolníci začínají ve středu 18. července a končí v neděli 28. července. Budou pracovat pět až šest hodin denně, vzájemně si budou vařit tak, aby ochutnali všechny zastoupené mezinárodní kuchyně a zbytek času chtějí poznávat kraj, lidi a památky. Tradičně je čeká výlet do Kroměříže a na Hostýn a opékaní špekáčků, což je pro ně docela raritní zážitek.  

 

Workcamp Jewish Holešov 2018 je projektem, který pro pořadatelské Městské kulturní středisko Holešov s finančním přispěním Židovské obce Brno zajišťuje nevládní nezisková organizace INEX-SDA. Konkrétní náplní práce dobrovolníků je vyhrabat hřbitov, posekat trávu, očistit náhrobky a ošetřit jejich kovové části.

 

Akce je samostatným doprovodným projektem Festivalu židovské kultury Ha-Makom, který se v Holešově koná od 24. do 29. července 2018. 

 

 Dana Podhajská