Festival židovské kultury Ha-Makom Holešov 2016

V Holešově začíná Festival židovské kultury, letošní šestnáctý ročník se koná od 26. do 30. července. Nabídne přednášky, komentované prohlídky, výstavy, gastronomické speciality, tanec, hudbu, divadlo a dokonce kurzy hebrejštiny. Součástí programu je také zahájení archeologického průzkumu nové synagogy, která byla vypálena za druhé světové války. Mezi významnými hosty se objeví velvyslanec státu Izrael J. E. Gary Koren, který festival zaštítil.

Pětidenní program bude střídavě probíhat v prostorách holešovského zámku, v Šachově synagoze a na židovském hřbitově.

Festival zahájí slavnostní setkání hostů a veřejnosti v úterý 26. července v 16. 30 hodin ve Velkém sále. Součástí programu bude vernisáž výstavy třiceti šesti velkoformátových fotografií Jindřicha Buxbauma Život v diaspoře, jejímž kurátorem se stal Jindřich Štreit. Během podvečera zazní také ukázky z divadelní hry Pohlednice z Anatěvky v podání části divadelního souboru D6 Holešov. Oficiálnímu úvodu přitom předejde pietní setkání a zahájení archeologického výzkumu nacisty vypálené nové synagogy, který začíná o půl třetí na náměstí Svobody.

Středa 27. července nabídne první lekci hebrejštiny, následuje série přednášek, komorní koncert a divadelní představení jednoho herce Pan Theodor Mundstock podle románu Ladislava Fukse. Středeční večer uzavře projekce loutkového filmu Transport Er za účasti režiséra Miloše Zvěřiny.

Čtvrteční festivalový program opět zahájí kurz hebrejštiny a bude pokračovat sérií přednášek, které připomenou i letošní 115. výročí narození herce Hugo Haase. Večer nabídne Klezmerový večer s dobrým jídlem a pitím v podání známé klezmerové kapely z Uherského Hradiště v restauraci Starý pivovar a projekce filmu Kapela přijela v synagoze.

Program pátečního dne bude obdobný jako v předešlých dnech. Po kurzu hebrejštiny, který se tentokrát přesouvá na židovský hřbitov, přednášce a komentované prohlídce synagogy pokračuje večerním Koncertem při svíčkách s židovským houslistou Alexandrem Shonertem a následnou meditací.

Festival uzavře sobotní celodenní program na zámeckém nádvoří. Veřejnost se může těšit na koncert Big Bandu Josefa Hájka a Petera Lipy, mezinárodní kapelu Shum Davar s Karin Sarkisjan, kurz chasidských tanců se skupinou RUT a přednášku o výrobě kosher produktů firmy Jelínek. Holešovští ochotníci odehrají ve 20 hodin reprízu představení Pohlednice z Anatěvky inspirované slavným muzikálem Šumař na střeše. Nabídku doplní poslední lekce hebrejštiny a představení knihy Království slivovice, Osudy palírníků a palíren ve Vizovicích Marcela Sladkowského v Šachově synagoze.

Od 25. do 31. 7. 2016 doprovází festival týden židovské gastronomie, který se koná v holešovské restauraci Starý pivovar.

Další záštity nad festivalem udělili prezident Miloš Zeman, starosta Holešova Rudolf Seifert, ministr kultury Daniel Herman, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, předseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Karel Schwarzenberg, předsedkyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová a poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová.