Zámek Holešov - turistická sezona je za dveřmi

Tisková zpráva ze dne 24. května 2021

 

Zámek Holešov očekává turistickou sezonu: rozšiřuje otevírací dobu,

odhalí novinky, zve na velké výstavy, ceny však nezvedne


V maximálním přípravném režimu očekává Zámek Holešov turistickou sezonu. Opět ji staví především na velkých výstavách, ale zaměřuje se také na turisty a cykloturisty, pro které připravil zázemí v rámci projektu Cyklisté vítáni (více informací zde https://www.holesov.info/712-holesovsky-zamek-je-pripraveny-na-cykloturisty.html). Ceny se však nezvedají, naopak – lidé uvidí zase něco nového a o prázdninách mohou přijít, přijet nebo přišlapat na kole sedm dní v týdnu.   

 

Největším projektem letošního léta na zámku v Holešově bude unikátní kolekce replik, faksimilí a reprodukcí nejtajemnějších předmětů všech světadílů. Současně poběží výstava Leonardo, interaktivní prezentace vynálezů a objevů renesančního génia Leonarda da Vinci, které si malí i velcí návštěvníci mohou vlastnoručně osahat. Obě výstavy začínají 3. června a potrvají do 29. srpna a jsou tradiční nabídkou letního programu pro celé rodiny. Otevřeny budou od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin. Další informace zde https://www.holesov.info/705-zamecka-vystava-leonardo.htmlhttps://www.holesov.info/701-nejvetsi-zahady-a-tajemstvi-sveta.html.

 

Zámek Holešov se letos zaměří také na turistickou veřejnost, a proto o prázdninách rozšiřuje otevírací dobu i na pondělí. V základním okruhu přibude opět něco nového. V Panském pokoji se již připravuje instalace kolekce dobových fotografií hrabat Bruntálských z Vrbna, kterou pracovníci městského muzea vytvořili ze sbírek. K vidění budou snímky hraběcí rodiny fotografované nejen v zámecké zahradě od poloviny 19. století. V prohlídkovém okruhu barokní památkou zůstává hvězdárna, která byla zařazena loni. Další prohlídkové okruhy, které zámek spojují s blízkou kovárnou a synagogou, se nemění.

Nabídka se sice rozšiřuje, ceny však zůstávají stejné jako v roce 2020. Turisté za prohlídku holešovského zámku zaplatí 100 Kč, děti od 6 let 60 Kč a rodina 240 Kč. Oproti tomu například za nejdelší holešovský prohlídkový okruh, který nabízí zámek, synagogu a kovárnu, to bude základní 220 Kč a snížené 110 Kč.

 

V letním kulturním programu holešovského zámku nebudou ani letos chybět koncerty a festivaly. Koncerty 6. června zahájí na zámeckém nádvoří Tomáš Kočko & Orchestr, na místo Holešovské regaty, která se v důsledku pandemie přesouvá na rok 2022, připravuje kulturní středisko s regionálními kapelami dvoudenní hudební maraton. Tradiční Festival židovské kultury se letos koná od 20. do 25. července a od 6. do 15. srpna následuje Letní škola barokní hudby. Letní program vygraduje na konci srpna Dožínkami mikroregionu a Dny města.  

Z menších výstav můžeme zmínit tradiční happening regionálních výtvarníků Letní iluze, mezinárodní výstavu gladiol a za zmínku jistě stojí podzimní výstava slavného českého fotodokumentaristy Jindřicha Štreita, která se bude konat u příležitosti jeho 75. narozenin.

 

V roce 2020 navštívilo Zámek Holešov, jeho výstavy a další památky města, které jsou ve správě holešovského kutlurního střediska, přes 44 tisíc návštěvníků. Snahou organizátorů holešovské kulturní nabídky je dosánout minimálně stejného čísla také letos. 

 

Mgr. Dana Podhajská

 

foto Dana Podhajská, René Rudolfová; autorkou fotografie na úvodní straně aktualit je Alžběta Zdražilová.

Fotogalerie: obsahuje snímky pracovníků Městského muzea Holešov z přípravy letošní turistické sezony, dále snímky z loňské turistické sezony a na posledních dvou je vizualizace připravované výstavy Cesta do tvořivé mysli renesančního génia Leonarda da Vinci.