Zámecká kovárna zahajuje prázdninové ukázky kovářské práce

Zámecká kovárna v Holešově nabídne prázdninové ukázky kovářské práce

 

V pátek 2. července začínají v zámecké kovárně v Holešově pravidelné ukázky kovářské práce. Každý červencový a srpnový pátek a sobotu od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin se mužete podívat na práci kováře Jakuba Ryšky. Ukázky se konají v rámci pravidelných komentovaných prohlídek Malého muzea kovářství jako bonus. Vstupné se nezvýší a s úsměvem vás provede Jaroslav Pecháček.

UPOZORNĚNÍ: Výjimečně se ručí ukázka kovářské práce v SOBOTU 3. července, bude nahrazená jiný prázdninový víkend

 

Mladý kovář Jakub Ryška předvede tradiční kovářské operace, kutí základní tvarů jako je lístek, kovářský hřebík nebo srdíčko. Malé děti si vyzkouší, jak těžké je trefit se správně do kovadlinky. U průvodce si mohou zakoupit kovářský suvenýr z dílny Vojtěcha Sousedíka.

Holešovská kovářská dílna včetně výhně a vybavení je původní a je historicko-technickou památkou. Kovářská výheň je plně funkční, poháněná elektromotorem. Zrekonstruovaný kovářský měch z roku 2016, který stojí vedle ní, je pouze dekorací. Nicméně je zajímavým dobovým prvkem z druhé poloviny 19. století, který byl kdysi nezbytnou výbavou každé kovárny. Původně stával na půdě a přes potrubí vháněl vzduch do ohniště, aby udržoval výheň při vysokých teplotách. Fungoval ještě do první světové války. V roce 2018 přibyl v expozici vertikální měch na pohon výhně z roku 1854. Městskému muzeu jej věnovala rodina kovářského mistra z Jasenné na Zlínsku.  Aby mohl být převezen do Holešova, museli jej restaurátoři rozebrat na kousky, jednotlivé dřevěné kolíky opatrně vytlačit a zase jej v dílně složit.

Otevírací doba kovárny v červenci a srpnu PO - NE 9 do 12 a od 13 do 17 hodin  https://www.holesov.info/male-muzeum-kovarstvi

Vstupné

60.- dospělý

40.- děti od 6 let, studenti, ZTP, senioři

140.- rodinné 2+3

Dana Podhajská

 

Ilustrační fota z minulých let Dana Podhajská