Tisíc květů mečíků na zámku

Tisková zpráva ze dne 29. července 2021

 

 

Tisíc květů mečíků vystaví o tomto víkendu holešovský zámek

 

 

Tisíc květů mečíků a dalších květiny budou o víkendu na zámku v Holešově vystavovat pěstitelé z Česka, Polska a Slovenska. 31. července a 1. srpna se koná mezinárodní výstava gladiol, která odprezentuje tisíc odrůd z celého světa včetně nových českých odrůd.

 

Ve velkém sále zámku a na chodbách se dohromady sejde šestadvacet pestitelů ze střední Evropy, patnáct Čechů, osm Slováků a tři Poláci. „Návštěvníci si prohlédnou nejen novošlechtěné české odrůdy, ale také odrůdy ze Spojených států amerických, Ruska, Lotyšska, Litevska a další. Pěstitelé z Polska dovezou ještě sto dvacet odrůd jiřinek, které vystavíme na zámeckých chodbách. K mečíkům jako doplněk přidáme také lilie a denivky,“ shrnul víkendovou nabídku jeden z pořadatelů Petr Mimránek. Převést v tomto horkém počasí tisíc květů do Holešov podle něj není problém, protože polorozvinuté mečíky dlouho vydrží. Proto se řezané květy nepřeváží ve vodě.  

 

Výstava začíná v sobotu v 9 hodin ráno a bude otevřená až do 18 hodin. Odborná porota hned na úvod vybere nejlepší vystavené odrůdy. V neděli bude otevřeno od 9 do 15 hodin a poté začne výprodej květů, kus za 5 Kč. Vstupné po oba dny je dobrovolné.

 

Pořadatelem mezinárodní výstavy mečíků je ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Holešov pěstitelská organizace Gladiris. Výstava se koná u příležitosti 55. výročí založení.  

 

 Dana Podhajská