Beseda s významným českým fotografem Jindřichem Štreitem

Městské kulturní středisko Holešov připravuje výstavu Jindřicha Štreita, při její příležitosti se 16. září v sala terreně koná setkání s tímto významným českým fotodokumentaristou.

Jindřich Štreit bude v komponovaném pořadu hudby a mluveného slova Zastavit čas hovořit o své práci a také o tom, co na snímcích vidět není. Autorovy postřehy nad promítanými fotografiemi proloží hudbou olomoucký písničkář Nosláva a prostor bude také pro dotazy publika. Po setkání bude následovat autogramiáda a prodej Štreitových knih. Vstupenky jsou již v předprodeji v MIC Holešov nebo online viz  https://www.holesov.info/akce/1426-zastavit-cas-s-jindrichem-streitem.

 

Výstava českého fotografa se bude konat letos na podzim v zámeckých sálech a veřejnosti představí fotografie z cyklů o národnostních menšinách. Bude se jednat o největší výstavu k  autorovým 75. narozeninám, která se v Česku koná a odprezentuje snímky, které Štreit zatím nikde nevystavil.

Romové, Ukrajinci, Mongolové a Vietnamci, výběr z těchto tematických cyklů si mohou návštěvníci zámku prohlédnout. Samotný autor k této kombinaci říká, že i pro něj je holešovský projekt velkým očekáváním. Sociální tematika, způsoby života a lidé na okraji společnosti, to jsou Štreitovy základní fotografické inspirace, kterým se věnuje celý život. Kdysi skalní zastánce černobílého dokumentu dnes již fotografuje barevně a barevné snímky nabídne i v Holešově. Barevně například nafotil také jeden ze svých nejnovějších cyklů Ze tmy do světla, který loni před podzimní vlnou kovidu odprezentoval na Staroměstské radnici v Praze.

„Barva je současná. Kdybych například tyto fotky udělal černobíle, evokovalo by to šedesátá léta. A ja nechci, aby se to spojovalo s předrevolučním obdobím,“ řekl fotograf. Dodává, že snímky ještě desaturuje, aby barva nepůsobila na lidské oko křiklavě.

 

Jinstřich Štreit žije v Sovinci na Bruntálsku, fotografování se věnuje od 70. lete a má za sebou stovky výstav. Do povědomí lidí vstoupil snímky se silným sociálním akcentem, za něž byl také před rokem 1989 vězněný. Již několik desítek let učí na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Současně spolupracuje také se Slezskou univerzitou a Slezským muzeem v Opavě. Právě jedna z fakult opavské univerzity poptávala po českých fotografech zpracování témat migrace a vztahů Čechů k menšinám a Jindřich Štreit se velmi rád zapojil. Výsledek si můžete prohlédnout od 17. září až do 7. listopadu.

Dana Podhajská