Holešovský vědec Ivan Zelinka zkoumá Voynichův rukopis

Ivana Zelinku možná znáte z ulic Holešov. Málokdo ovšem ví, že je to vědec a profesor informatiky na Vysoké škole báňské v Ostravě, který se s týmem spolupracovníků pokouší rozluštit nejzáhadnější knihu světa, takzvaný Voynichův rukopis. Jeho věrná kopie je shodou náhod k vidění na holešovském zámku na výstavě Největší záhady a tajemství světa. Kdyby se Ivan Zelinka sám neozval, rozhodně bychom tuhle zajímavost neodhalili.

            „Vždycky mě bavily záhady. V případě Voynichova rukopisu na ně mohu použít metody, se kterými pracuji léta, tak proč toho nevyužít,“ vysvětluje informatik a dodává, že jeho cílem není rukopis rozluštit, jako spíše přijít na to, do jaké skupiny jazyků patří.

            „Jsme přesvědčení o tom, že se nejedná o žádnou šifru, nýbrž o zapomenutý dialekt nebo cizí jazyk. Pokud by to byla šifra, výkonné počítače a kryptologická esa by na to již dávno přišla.“

            Tento Holešovák se záhadou rukopisu z 15. století zabývá už mnoho let a jeho tým, ve kterém jsou zapojení Zelinkovi studenti, kolegové z univerzity v Memphisu (USA), ale třeba i český záhadolog Arnošt Vašíček, už na mnohé přišel. Díky supervýkonným počítačům, použití klasických lingvistických metod, fraktální geometrii (pozn. matematická metoda používaná třeba u leteckých simulátorů nebo při vývoji PC her) a umělé inteligenci například vyloučili, že kniha je fejk (pozn. podvod ve formě náhodného textu), jak se především mezi laickou veřejností rádoby uvádí.

            „Naopak, má pevně danou strukturu jako například bible, a proto ji není možné považovat za něco nahodilého. To bychom už dávno odhalili,“ tvrdí český vědec. Jeho snaha zaujala i Českou televizi, která o výzkumu vedeném českým vědcem z Holešova natočila jeden z dílů seriálu České tajemno https://www.ceskatelevize.cz/porady/12417606301-ceske-tajemno/418235100031004-voynichuv-rukopis/.

            Ivan Zelinka si v těchto dnech užívá posledních dnů prázdnin a na kopii Voynichova rukopisu se přišel podívat na holešovský zámek. Brzy jej ale čeká návrat na akademickou půdu, kde vyučuje speciální algoritmy z oblasti umělé inteligence a kybernetickou bezpečnost. Kombinací těchto oborů je pak takzvaný Esport, jeho třetí specializace.

            Voynichův rukopis si na holešovském zámku můžete prohlédnout do neděle 29. srpna, kdy výstava končí.

Dana Podhajská

Vědec a profesor informatiky Ivan Zelinka s holešovskou kopií Voynichova rukopisu. Zkouší jí přijít na kloub již několik let. Další snímky jsou z natáčení České televize pro seriál České tajemno (premiéra v únoru 2020).