„Když jsem chodil do školy… to bévaly časy!!

Jak to vypadalo v prvorepublikové škole, jak se tehdejší děti učily, čím a na co psaly…. o tom bude nedělní dožínkový pořad v zámecké kovárně v Holešově. Začne o půl jedné po obědě a skončí o půl šesté v podvečer. Na návštěvníky se bude těšit pan školník a další dobové postavy. Těšit se můžete také na ukázky kovářské práce u výhně a na malé překvapení, které si s sebou odnesete domů. Vstup je zdarma. K nedělení dožínkové pohodě bude vyhrávat cimbálovka.

 

            „Kovárna se promění na školu, protože prezentujeme historii školství. Děti i dospělí si mohou posedět v dobových školních lavicích, prolistovat si staré učebnice a vyzkoušet, jak se kdysi psalo husím brkem nebo křídou na tabulky,“ přiblížila připravovaný program Renée Rudolfová z holešovského muzea.

 

            Kromě modelu dobové třídy si můžete prohlédnout také malou výstavu sto let starých fotografií školních budov v okolí Holešova. Na snímcích z dvacátých let minulého století jsou třeba školy v Přílepích, Žopech, Žeranovích, Třeběticích (na fotografii popsáno ještě jako Střebětice), ale i ve vzdálenější Držkové. Originály snímků pocházejí z depozitu Městského muzea a galerie v Holešově. Dobové lavice, učebnice a další předměty zapůjčila rodina Marcoňová, paní Šárka Tkadlčíková a obce Ludslavice a Jankovice.

 

            Když jsou chodil do školy… to bévaly časy je jednou z akcí holešovských Dožínek 2021 které se konají v neděli 29. srpna. Program začne v 9 hodin dožínkovým průvodem od zámecké kovárny ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie a po mši se přesune do zámecké zahrady a zmíněné kovárny. Souběžně v 9 hodin ráno začíná v zámecké zahradě řemeslný jarmark. Více informací najdete na www.holesov.info nebo www.holesov.cz

 

 Dana Podhajská