Skončily velké zámecké výstavy v Holešově

Přes osm tisíc návštěvníků si prohlédlo největší výstavy letošní sezony na holešovském zámku. Projekty Leonardo Cesta do tvořivé mysli renesančního génia Leonarda da Vinci a Největší záhady a tajemství světa začaly současně 4. června a byly otevřené celé léto sedm dní v týdnu. Návštěvnost velkých letních výstav je o dva tisíce dvě stě lidí vyšší než v roce 2020. 

První zmíněná výstava nabídla program pro rodiny s dětmi. Maximálně interaktivní a doteková expozice stavěla na prezentaci vynálezů známého italského renesančního inženýra a malíře, který ve své době předběhl čas, zkonstruoval první předchůdce létajících a pohyblivých strojů, zkoumal lidské tělo a pracoval s optikou a principem anaformní kresby. To všechno a daleko více si návštěvníci mohli vyzkoušet. Pokud měli zájem, mohli využít i pracovních listů, které především v případě školních skupin prověřily pozornost a zpětnou vazbu.

Druhá výstava představila repliky a faksimile deseti největších světových záhad. Kolekce tajemných předmětů obsahovala biblické předměty jako je Turínské plátno, Svatý grál a Kopí osudu, dále například nerozluštěný disk z krétského Faistosu, skupinu záhadných figurek z dávných civilizací, obří Ďáblovu bibli nebo Voynichův rukopis. Výstava byla zpracovaná ve formě 3D kopie 1:1 daného předmětu a textových panelů, které popisovaly nejen samotnou záhady a její objevení, ale v některých případech také průběh výroby dané repliky. Tento proces byl sám o sobě také nesmírně zajímavým čtením.

I k této výstavě byly k dispozici pracovní listy, primárně vyrobené pro školní skupiny, jak se však ukázalo v praxi hojně je využívali také běžní návštěvníci.

„Máme obrovskou radost, že se výstavy povedly a že oslovily tolik lidí. Připravovali jsme je v době, kdy nikdo netušil, zda je skutečně otevřeme nebo ne. Nakonec se to povedlo. Je to pro nás velká výzva i závazek na další sezonu. Opět budeme pracovat na nabídce akcí, které budou zajímat celé rodiny a nejen je,“ zhodnotil výstavní léto v Holešově Karel Adamík, ředitel Městského kulturního střediska a zámku v Holešově.

Skončily největší zámecké výstavy, holešovské kulturní středisko však výstavní sezonu neuzavírá. 17. září otevře rozsáhlou výstavu k 75. narozeninám českého dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita. Současně začne výstava ke 100. výročí založení holešovské knihovny. Před vánocemi se již počítá z tradiční výstavou betlémů. 

Text a fota Dana Podhajská