Holešovská knihovna slaví sto let

Tisková zpráva ze dne 6. září 2021

Městská knihovna v Holešově si letos připomíná 100. výročí založení a 160. výročí založení prvního českého čtenářského spolku na Moravě. Při té příležitosti vzniká na zámku rozsáhlá výstava a připravují se k ní také workshopy. Koná se od 17. září do 7. listopadu.

 

Výstava shrnuje čtenářskou historii a to prostřednictvím dvanácti základních témat. Přiblíží například dějiny čtenářského spolku, knihovny v letech 1929 – 1989 a po roce 1989, vývoj poboček, speciální muzejní knihovny, knihovny Dr. Mirko Očadlíka a pátera Františka Alexe, dále regionální autory a publikace. Návštěvníci si prohlédnou také fotografie z činnosti knihovny pro děti i dospělé, výběr článků, které kdy o holešovské knihovně vyšly, a na závěr také studii na rekonstrukci knihovny.

 

„Je to průřez historií postavený především na obrazových materiálech, ne na textech,“ přiblížila koncepci vedoucí knihovny Irena Železná a dodává, že stejný důraz kladou knihovnice na doplňující materiál jako jsou staré tisky ze 17. století, dokumenty nebo kolekce razítek za sto let činnosti. Čtenáři, kteří si v Holešově chodili půjčovat knihy ještě na zámek v letech 1954 až 1995, jistě ocení výstavu původního nábytku ze zámeckého depozitu a mnozí si jistě rádi osahají i takzanou lístkovnici, jmenný rejstřík čtenářů, který dnes nahradily počítače.

V doplňkové linii bude nicméně celé výstavě dominovat především sedmdesát metrů dlouhé leporelo Dějiny udatného českého národa Lucie Seifertové, mimořádně zapůjčeného do Holešova u příležitosti letošních oslav.

 

Speciálním doprovodným programem oslav bude 12. září vycházka Po stopách knihovnictví v Holešově uspořádaná u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví 2021, 2. října workshopy středověkého tisku a písmomalířství a v závěru stejného dne křest publikace Po stopách knihovnictví Holešovska vydané v edici Knihovnička Holešovska.  

 

Výstava 100 let knihovny navazuje na výstavu po širým nebem Po stopách knihovnictví v Holešově. Ta byla slavnostně otevřená již koncem srpna.  

 

Dana Podhajská

    

 

Doprovodný program k výstavě 100 let knihovny

2. října

Dopoledne

  • 8 - 12 h workshop knihtisku a Den otevřených dveří v Městské knihovně v Holešově

Odpoledne

  • workshop knihtisku a písmomalířství na zámku
  • Odpoledne s Andersenem
  • 17 h křest nové publikace Po stopách knihovnictví v Holešově, před knihovnou popř, v knihovně
  • následuje koncert V. Dvořákové Milým Jiřím, před knihovnou popř. v knihovně

Na fotografiích jsou vybrané dokumenty a staré knihy z archivu Městské knihovny v Holešově.

foto Dana Podhajská