V Holešově bude vystavovat světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit

Tisková zpráva ze dne 7. září 2021

 

V Holešově bude vystavovat fotograf Jindřich Štreit

 

Významný český fotograf Jindřich Štreit bude mít v Holešově výstavu. Zámek Holešov vystaví od 17. září jeho fotografie z cyklů o národnostních menšinách. Výstava vznikla k autorovým  pětasedmdesátinám a při této příležitosti se jedná o největší výstavu v Česku. Představí fotografie, které Štreit zatím nikde nevystavil.

Romové, Ukrajinci, Mongolové a Vietnamci, výběr z těchto tematických cyklů si mohou návštěvníci zámku prohlédnout. Samotný autor k této kombinaci říká, že i pro něj je holešovský projekt velkým očekáváním. V tomto rozsahu a složení fotografie nikdy nevystavil, navíc snímky z kolekce Vietnamci a Mongolové ještě v českých galeriích vystaveny nikdy nebyly. 

Sociální tematika, způsoby života a lidé na okraji společnosti, to jsou Štreitovy základní fotografické inspirace, kterým se věnuje celý život. Kdysi skalní zastánce černobílého dokumentu dnes fotografuje barevně a barevné snímky nabídne i v Holešově. Barevně například nafotil také jeden ze svých nejnovějších cyklů Ze tmy do světla, který loni před podzimní vlnou covidu odprezentoval na Staroměstské radnici v Praze.

„Barva je současná. Kdybych například tyto fotky udělal černobíle, evokovalo by to šedesátá léta. A já nechci, aby byly spojovány s předrevolučním obdobím,“ vysvětluje fotograf. Dodává, že snímky ještě desaturuje, aby barva nepůsobila na lidské oko křiklavě.

 

Jinstřich Štreit žije v Sovinci na Bruntálsku, fotografování se věnuje od 70. let a má za sebou stovky výstav. Do povědomí lidí vstoupil snímky se silným sociálním akcentem, za něž byl také před rokem 1989 vězněný. Již několik desítek let učí na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Současně spolupracuje také se Slezskou univerzitou a Slezským muzeem v Opavě. Právě jedna z fakult opavské univerzity poptávala po českých fotografech zpracování témat migrace a vztahů Čechů k menšinám a Jindřich Štreit se velmi rád zapojil. Výsledek si veřejnost může prohlédnout na zámku v Hoelšově. Výstava bude otevřena denně od úterý do neděle od 9 do 17 hodin až do 7. listopadu.

U příležitosti vernisáže se 16. září koná v sala terreně setkání s tímto významným českým fotodokumentaristou. Jindřich Štreit bude v komponovaném pořadu hudby a mluveného slova Zastavit čas hovořit o svých fotografiích. Autorovy postřehy nad promítanými fotografiemi proloží hudbou olomoucký písničkář Nosláva a prostor bude také na dotazy publika a autogramiádu.

Dana Podhajská

Ukázky fotografií z připravované výstavy a profesor Jindřich Štreit během instalace.