Prohlídka výstavy jen s baterkou

            Mimořádná autorská komentovaná prohlídka se koná 12. října od 19 hodin na zámku v Holešově. Významný český dokumentární fotograf Jindřich Štreit bude hovořit o svých snímcích jen za světla baterky a návštěvníky provede výstavou, která vznikla k jeho 75. narozeninám. Na holešovském zámku vystavuje devadesát velkoformátových fotografií z cyklů menšiny. 

            Vstupenky jsou v prodeji v Městském informačním centru v Holešově nebo na webu www.holesov.info. Cena je 140 Kč.

 

            Jindřich Štreit vystavuje v Holešově fotky z cyklů o národnostních menšinách a jedná se o největší výstavu v Česku uspořádanou k jeho jubileu. Prezentuje výběr z cyklů Romové, Ukrajinci, Mongolové a Vietnamci, mnohé z nich ještě nikde nevystavil a už vůbec ne v této kombinaci.

            Sociální tematika, způsoby života a lidé na okraji společnosti, to jsou Štreitovy základní inspirace, kterým se věnuje celý život. Kdysi skalní zastánce černobílého dokumentu dnes fotografuje barevně a barevné snímky vystavuje i v Holešově.

            Jindřich Štreit žije v Sovinci na Bruntálsku, fotografuje od 70. let a má za sebou přes tisíc výstav. Do povědomí lidí vstoupil snímky se silným až drsným sociálním akcentem, za něž byl také před rokem 1989 stíhaný. Již několik desítek let učí na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě a současně spolupracuje se Slezskou univerzitou a Slezským muzeem v Opavě.

            Holešovská  výstava je otevřena do 7. listopadu denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hod. 

 

Dana Podhajská