Holešov bude mít opět městské muzeum

Tisková zpráva ze dne 13. ledna 2022

Holešov bude mít opět městské muzeum, spolu s galerií bude otevřeno v květnu

Po dvanáctileté pauze se Městské muzeum a galerie Holešov opět dočká svých výstavních prostror. Slavnostní otevření na zámku se plánuje na záčátek května.

Muzeum zahájí svou výstavní činnost expozicí Sto let muzejnictví v Holešově, která představí jeho čtyři nejvýznamnější donátory.

„Byli to Rudolf Janovský, Jaroslav Doležel, Františka Černá a František Stelzig. Prostřednictvím těchto osobností odprezentujeme sbírkové předměty, které muzeu darovali nebo prodali. Návštěvníci si prohlédnou ukázky z hlavních sbírek, to znamená archeologii, etnografii a fotografie,“ vysvětluje správkyně muzea Renée Rudolfová s tím, zmíněna bude i historie vývoje muzea.  

Výstavou obrazů malíře Františka Růžičky (1882 – 1958) zahájí činnost také muzejní galerie, která se bude soustředit na prezentaci děl regionálních výtvarníků. Růžičkovy práce v v červenci vystřídá výstava Waltra Stambergera (1924 – 1997), holešovského rodáka, překladatele, politologa, scénáristy, ale také malíře.

Otevření muzea bude o měsíc dříve předcházet otevření nového zámeckého okruhu, který významně rozšíří ten stávající. Přibudou místnosti vybavené nábytkem, který do Holešova zapůjčilo vedení zámků v Náměšti nad Oslavou a Jaroměřicích nad Rokytnou. První turisty zámek přivítat 2. dubna.

V roce 2022 připravuje holešovské muzeum také několik jednorázových akcí pro veřejnost. 14. května to budou kostýmované prohlídky, v červnu se zapojí do akce Noc muzeí a na 28. srpna v rámci městských Dožínek chystá další populární akci v zámecké kovárně.

Květnové otevření muzea bude součástí začínajících Dnů města Holešova spojených s oslavami sedmistého výročí od první doložené písemnosti z roku 1322, která o Holešově pojednává jako o městě. Holešovští historikové ovšem míní, že naše město bylo založeno o několik let dříve.

text a foto Dana Podhajská

O přípravách otevření Městského muzea a galerie na holešovském zámku natáčela také Holešovská televize. Premiéra reportáže bude v neděli 16. ledna.