Island versus Alpy

Tisková zpráva ze dne 7. ledna 2022

 

Island versus Alpy, Nelly Billová vystaví v arkádách fotografie z cest

Holešovská fotografka, učitelka hry na kytaru na místní základní umělecké škole Nelly Billová vystaví v zámeckých arkádách fotografie z cest po Islandu a Alpách. Výstava začíná 25. ledna v 17 hodin vernisáží pro širokou veřejnost, na které autorka vystoupí se svým souborem Corda Magico.

 

Nelly Billová vybrala dvaadvacet fotografií a tři fotoplátna a rozdělila je mezi dva různé pohledy na evropskou krajinu.

„Příroda na Islandu a příroda v Alpách je nepopsatelný rozdíl. Proto jsem fotografie z těchto cyklů postavila do konfrontace,“ přibližuje výstavní záměr.

Před cestou na sever často slyšela, že je sto sedmý největší ostrov světa popisován jako magický a souhlasí. Na fotografiích z Islandu zachytila pro Středoevropana nevídanou krajinu ohně, ledu a vodopádů, přičemž důležitou roli na snímcích sehrálo sluneční světlo, které tam v létě nezapadá. Pro fotografa tak poskytne dlouhý čas na přípravu i zachycení záběru.

Alpy fotografuje Nelly Billová již mnoho let a soustředí se na snímky z výšky minimálně dvou tisíc metrů. Ani v tomto případě se nejedná o dnes populární cestovatelské fotografie, ale snímky pořízené ze stativu. „Nezlézám hory jako turista, ale pohybuji se výhradně jako fotograf. S fototechnikou by to ani nebylo možné,“ dodává Nelly.

Kromě fotografování se věnuje také digitální grafice a jako pedagog hudby komponování. Inspiraci prý často nachází v tichém prostředí horských výšek.

 

Výstava fotografií Nelly Billové bude v arkádách volně přístupná do 31. března a to od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin a v sobotu od 8.30 do 16 hodin.

 

Dana Podhajská