Sto let stará pohlednice z Holešova vypovídá o mnohém

Tisková zpráva ze dne 9. března 2022

 

Sbírka historických tisků v Šachově synagoze v Holešově se rozrostla o další zajímavý artefakt. Ke starým knihám významného židovského učence a zdejšího rabína Šabtaje ha-Kohena (1621 – 1662) přibyla pohlednice zobrazující jednu z nejstarších fotografií rabínova hrobu. Datuje se pravděpodobně do 20. let minulého století.  

„O existenci pohlednice jsem věděl, ale viděl ji zatím jen na fotografii. Ale až nyní se mi ji podařilo získat v originále.“ říká Vratislav Brázdil, který pracuje jako správce a průvodce holešovských židovských památek. Již mnoho let sleduje tuzemské i světové internetové aukce a sbírá zajímavé historické knihy a dokumenty, které vypovídají o dějinách zdejší židovské komunity.

Pohlednici vydal holešovský knihkupec a nakladatel František L. Stelzig. Z Holešova do Brna ji své ženě v březnu 1929 poslal obchodník, který ve městě strávil jedno odpoledne.

Uplynulých sto let je znát, na snímku například vidíme strom, který dnes už u hrobu nestojí. Naopak chybí typická ohrádka, protože byla zhotovena až v roce 1935. Jiná je přední deska i boční desky samotné tumby. Přední, kterou známe dnes, byla zhotovena až v roce 1958, ty boční dokonce až v roce 2005. Na pohlednici schází také skříňky na svíčky, které dnes bývají běžné u hrobů velkých rabínů.

Zajímavý je také samotný text: „Posílám Ti obrázek zdejší rarity, jest jak vidíš židovským to náhrobkem jednoho zázračného rabína. Polští židé putují sem prý z daleka, nevidím ale nikde hromádky s kaménky jak o tom psal Salus. To jest snad jediná pozoruhodnější věc v Holešově! Podle Vratislava Brázdila pisatel pravděpodobně zmínil pražského básníka židovského původu Hugo Saluse, který zřejmě v některém ze svých děl o Šachově hrobě psal. 

Stará pohlednice bude vystavena v Šachově studovně ve druhém patře synagogy spolu s historickými knihami, které Holešov získal v minulých letech. Je mezi nimi například výtisk Šachova komentáře židovského práva Šulchan aruchu, který vyšel v roce 1663, tedy krátce po rabínově smrti. Návštěvníci si tyto vzácné předměty mohou prohlédnout od 2. dubna, kdy začíná turistická sezona.

 

Dana Podhajská