O víkendu začíná turistická sezona 2022

Tisková zpráva ze dne 1. dubna 2022

 

Holešovské památky: o víkendu začíná turistická sezona 2022

 

S dubnem startuje turistická sezona. V sobotu druhého se v Holešově turistům otevře zámek a Šachova synagoga. Stejně tomu bude také v neděli třetího a během dalších dubnových víkendů. Komentované prohlídky na zámku se konají v 10, 12.30, 13.30 a 15 hodin. V synagoze bude průvodce k dispozici v 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin. Naopak židovský hřbitov je volně přístupný po celý rok, zde nejsou organizovány pravidelné komentované prohlídky. Od května už budou zmíněné dvě památky otevřeny denně kromě pondělí. Stávající okruh zámkem se rozšíří o expozici bydlení hrabat Wrbnů.

Pro cyklisty jsou na zámku k dispozici nabíjecí stojany na elektrokola a veškeré zázemí v rámci celostátního projektu Cyklisté vítáni.

 

Do Malého muzea kovářství se můžete podívat od 1. května a všechny následující květnové a červnové víkendy. Denně kromě pondělí budou expozice o historii kovářství, kovářská dílna a ukázka lidového bydlení otevřeny až v letních měsících. Komentované prohlídky se konají v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin.

První květnovou neděli začíná v obou farních kostelech také tradiční projekt Zlínského kraje Otevřené brány. Do kostela Nanebevzetí Panny Marie a kostela sv. Anny s Pamětní síní sv. Jana Sarkandera se s průvodcem můžete podívat každý víkend až do konce září.

 

Největší nabídka čeká na turisty v letních měsících. Zámek otevře nový prohlídkový okruh zámeckou zahradou a vybírat bude možné také z několika výstav věnovaných především rodičům s dětmi.

V Malém muzeu kovářství se budou každý prázdninový pátek a sobotu konat ukázky kovářské práce, o které je každý rok velký zájem. V srpnu v rámci dožínek se zde uskuteční také tradiční zvykoslovný program pro širokou veřejnost. Během červencového Festivalu židovské kultury Ha-Makom se připravují speciální komentované prohlídky židovského hřbitova.   

 

Městské kulturní středisko, které má ve správě zámek, kovárnu, synagogu a židovský hřbitov, v roce 2022 nezdraží ceny vstupného. Naopak připravuje speciální letní voucher v hodnotě 550,- pro dospělé a 330,- pro děti, studenty a seniory, který za zvýhodněnou ceny nabídne vstupy do všech památek a na všechny letní zámecké výstavy. Holešovský zámek se zároveň i letos zapojí do soutěže pro turisty a cestovatele  Objevuj památky. Zařadil se mezi několik desítek českých a moravských hradů, zámku a jiných pamětihodností, které turista může navštívit a sbírat razítka. Každou třetí památku získá za polovic, každou sedmou zdarma. Hrací karty a více informací v Informačním centrum Holešov.

Dana Podhajská

ZAJÍMAVÉ TIPY

  • Velký pátek (státní svátek) 15. 4. tradiční komentované prohlídky zámku v Holešově v 10, 12.30, 13.30 a 15 hodin.

  • 14. 5. OTEVŘENÉ PAMÁTKY HOLEŠOVA, VSTUPY ZDARMA 13 – 17 h

  • 11. 6. MUZEJNÍ NOC NA ZÁMKU V HOLEŠOVĚ

tip kam v holešově na výlet s dětmi?

Novinkou turistické sezony v Holešově je také výlet s tajenkou, který vznikl s podporou regionu Kroměřížsko a Zlínského kraje:

Za černou kaplí, zámkem a židovskými příběhy do Holešova