Zámek Holešov o víkendu zahájí jeden z největších výstavních projektů letošní sezony. V sobotu 7. května v 18 hodin vernisáží otevře výstavu Panenky, příběh života.
Velká kolekce ručně vyráběných panenek Aleny Dynkové z Valašských Klobouk má v Holešově světovou premiéru. Autorka panenky nejen vyrábí, ale také na ně šije oblečení a obléká je. Inspiruje se valašským folklorem a svá díla vyobrazuje v koloběhu života, od narození po máry.
OTEVÍRACÍ DOBA
květen út –pá 12:30 – 17 hodin, so - ne 9 – 12 a 13 – 17 hodin
červen, červenec a srpen út - ne 9 – 17 hodin.
Dospělí 100 Kč, děti, studetni a senioři 60 Kč, školní skupiny a tábory 40 Kč, rodiny 250 Kč.
„Inspirací k tvorbě sbírky byla vinylová panenka z mého dětství, které jsem ušila můj první valašský kroj. Výsledek se mi zalíbil natolik, že jsem se rozhodla sbírku rozšířit o další panenky s tématem Celý rok na Valašsku,“ říká sběratelka.
Ve třech zámeckých sálech vystaví přes dvě stě panenek a dekorací zakomponovaných nejen do období lidského života, ale také zvykosloví. Prezentuje panenky během jarních, letních i zimních zvyků, panenky v kolebkách zavinuté do peřinek, panenky jako hrající si děti, panenky jako nevěstu a ženicha i stárnoucí babičky a dědečky. Celá výstava je přitom komponovaná do samostatných tematických výjevů včetně perfektně zapracovaných detailů a dekorací. Doprovází ji texty, které návštěvníkům přiblíží jednotlivé moravské zvyky, obyčeje a historii zároveň.
Aranžérkou a výtvarnicí výstavy je Lenka Jagošová, která na holešovském zámku již aranžovala výstavy Beltémy za sklem.
Alenka Dynková se výrobě panenek věnuje již deset let. Vyrábí dva druhy – malé dekorativní, které zaberou asi hodinu a půl práce (pozn. před vernisáži povede na zámeckém nádvoří workshop pro veřejnost, viz doprovodný program uvedený níže) a velké porcelánové panenky. V případě těch velkých slovo „vyrábí“ znamená, že koupí porcelánové tělíčko, kterému teprve vdechne „duši“. Panence navrhne a ušije oblečení, oblékne ji, zestylizuje do navržené scény, vybere vhodnou paruku, namaluje obličej a výraz a pomocí drátků zafixuje do požadované pozice. To ale stále není vše.
„Pořád je na čem pracovat, co rozvíjet, aby detaily byly dokonalé. Miluji kombinace materiálů… plátno, dřevo, kov, přírodní materiály, to všechno patří ke stylizaci mých panenek. Když vyrobím babičku, můžu k ní třeba přidat děti, které běhají kolem,“ vysvětluje sběratelka. Jednou by ráda měla své muzeum a v současnosti vyjednává s městem Valašské Klobouky o vybudování stálé expozice.
Dana Podhajská
foto Dana Podhajská
Alena Dynková své panenky před nedávném představila také v Dobrém ránu z Ostravy České televize.
5.5.2022 00:00