Kde je Anne Franková?

Tisková zpráva ze dne 31. května 2022    

 

V Holešově se bude promítat film o Anně Frankové. Autorem animované adaptace mezinárodně oblíbené klasiky Deník Anne Frankové je izraelský režisér Ari Folman. Film získal v roce 2021 ocenění na filmovém festivale v Cannes, letos na filmovém festivale ve Zlíně.

 

Snímek se bude promítat 10. června od 19 hodin v obřadní síni židovského hřbitova a to v kontextu 80. výročí atentátu na Heydricha a vypálení Lidic a Ležáků. V tomto období také Anna Franková začala deník psát.

Pro Holešov je tu ovšem ještě jedna spojitost a to s četařem Janem Hrubým. Voják 10. hraničářského praporu, který působil ve zdejších kasárnách, se zapojil do Operace Antropoid. Spolu s dalšími českými parašutisty z Velké Británie se podílel na atentátu na Reinharda Heydricha. I když dílčím cílem Hrubého skupiny Bioscop bylo sabotovat strategicky významné železnice na Moravě, nakonec se strůjci atentátu a dalšími výsadkáři taktéž zahynul v boji s nacistickou přesilou v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Více o Janu Hrubém zde.

 

Film Kde je Anne Franková začíná zázrakem: Kitty, imaginární kamarádka, které Anne Franková psala svůj slavný deník, ožije v dnešním Amsterdamu. Neuvědomuje si, že od té doby uběhly desítky let. Je přesvědčená, že když je naživu ona, musí být i Anne. Vydává se na cestu do časů Anny Frankové, aby svou milovanou přítelkyni našla. Vyzbrojena vzácným deníkem s pomocí kamaráda Petra, který provozuje tajný úkryt pro uprchlíky bez dokladů, sleduje stopy Anny od úkrytu až po její tragický konec během holokaustu. Kitty ztracena v současném světě a znechucená nespravedlností, kterou musí snášet dětští uprchlíci, chce naplnit Annin odkaz….

 

Vstupné na projekci v obřadní síni židovského hřbitova je dobrovolné.

 

Dana Podhajská