Zámek Holešov otevře nový prohlídkový okruh Po stopách Wrbnů

Tisková zpráva ze dne 8. června 2022

 

Zámek Holešov o stávajícím víkendu otevře nový prohlídkový okruh Po stopách Wrbnů. Původní okruh, který vedl sala terrenou a prvním patrem se sestavou reprezentativních sálů piana nobile charakteristickou pro barokní architekturu, se rozšíří o hraběnčinu ložnici, společenskou místnost a lovecký salonek.

Zámek pro zařízení prostor použil zapůjčený nábytek a obrazy od rodiny Dohnalových, která zámek v roce 1995 získala v restituci. To však ke stylizaci bydlení hraběcího rodu v 19. století nestačilo. Proto město Holešov vstoupilo do jednání s Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích a zapůjčilo inventář ze zámku Jaroměřice nad Rokytnou a Náměšť nad Oslavou. Do Holešova byl svezen empírový nábytek včetně zrcadel, barokní skříně a sekretář. Dále také etažer a skleník, ve kterým panstvo prezentovalo to nejzajímavější z cest a ze svých sbírek. V případě Holešova si návštěvníci prohlédnou porcelán, holičskou fajáns a sklo ze sbírek městského muzea. Prezentován je také vzácný knoflík z livreje služebnictva, který zámku před několika týdny věnoval soukromý holešovský dárce. Reakci na výzvu darovat muzeu zapomenutý poklad z půdy.  

Za pozornost stojí také kolekce obrazů a dobových fotografií z konce 19. století s tematikou koně, která potvrzuje, jakou vášeň pro Wrbny chov představoval. Své obdivovatele jistě získá také lovecký salonek prezentující bohatou kolekci loveckých zbraní a trofejí. I tyto předměty pocházejí ze sbírek městského muzea.

Bezpochyby nejpozoruhodnější vystavený předmět je reliéf výjevu Zmrtvýchvstání Ježíše Krista vyrytý do lastury. Hrabě Jelačić si ji v roce 1860 přivezl z Jeruzaléma, což lze vyčíst na její druhé straně. Podle muzejníků se na holešovský zámek dostal buď jako dar Wrbnům nebo jako konfiskát přílepských hrabat ze Seilernu. Je ovšem také možné, že ji Jelačić prodal.

 

Za necelý měsíc, 1. července bude na zámku v Holešově otevřen také druhý prohlídkový okruh a taktéž se jedná o novinku letošního roku. Po dobu letních prázdnin si turisté mohou koupit okruh Zámeckou hvězdárnou s Růžovou zahradou. Třicetiminutová prohlídka s průvodcem je zavede do francouzského parku a také do hvězdárny.

           

Městské kulturní středisko Holešov, které má ve správě zámek, synagogu a kovárnu, v roce 2022 nezdražil. Ceny zůstávají stejné, i když v případě zámku se nabídka rozšířila. Do prodeje naopak vstoupí permanentka platná od 1. července do konce srpna, která za zvýhodněnou cenu nabídne vše, co je aktuálně k vidění. Tedy všechny zámecké výstavy a vstupy do zmíněných památek. Cena permanentky pro dospělého je 550 Kč, pro děti 330 Kč a je aktivní až do vyčerpání všech vstupů, tedy během celých prázdnin.  

Dana Podhajská

 

Po stopách Wrbnů (červen – říjen 2022), časy komentovaných prohlídek 10, 12.30, 13.30, 15 hodin, od 1. 7. i v 16 hodin

dospělí 100 Kč

děti, studenti, senioři, ZTP 60 Kč

děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma

rodinné 240 Kč

školy 50 Kč

 

 

Zámecká hvězdárna s Růžovou zahradou (červenec a srpen 2022), časy komentovaných prohlídek 11 a 14.30 hodin

dospělí 60 Kč

děti, studenti, senioři, ZTP 40 Kč

děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma

rodinné 150 Kč

táborové skupiny 30 Kč