Zámek Holešov: XX. Letní iluze 1. 7. – 28. 8. 2022

Tisková zpráva ze dne 30. června 2022

 

Zámek Holešov 1. července otevře výstavu tří generací regionálních výtvarníků, autory in memoriam, současníky a absolventy ZUŠ Holešov. Prezentovány budou kresby, malby, fotografie, šperky a dřevořezby šedesáti účastníků. Výstava se koná na chodbě prvního patra zámku k dvacátému jubileu této tradiční výstavy a k 700. výročí města Trvá do 28. srpna.

 

Mezi autory in memoriam jsou velmi slavná holešovská jména jako byl František Růžička, Gustav Bezděk, Oldřich Bránecký, Rudolf Slováček či Leopold Hošek. Pozorný návštěvník si určitě všimne také drobného obrazu valašského malíře Jana Kobzáně, který byl prostřednictvím své práce s Holešovem také spojený. Všechny obrazy na zámek zapůjčili soukromí sběratelé či potomci, některá díla jsou i na prodej.

Letos se do projektu XX. Letních iluzí zapojilo třicet současníků z Holešovska, Bystřicka a Kroměřížska. S ohledem na jubileu tvořili na téma Holešov, město pod Hostýnskými  vrchy, formy i úhly pohledu, jakým zadání uchopili, byly pouze na nich. Na výstavě se proto objevují reálné výjevy města, jeho zákoutí, přírody a regionu, ale také abstraktnější pohledy inspirované detaily i zážitky a vývojem města. Na jubilejním ročníku vystavují Ladislav Kahánek, Marie Měchurová, Cyril Gaja, Jakub Leško, Marie Hečková, Ilona Brázdilová, Jiří Hrbáč, Rudolf Seifert, Anna Tatýrková, Šárka Andrlíková, Věra Zavadilová, Milan Oslzla, Jitka Hrdličková, Lenka Vyhlídalová, Andrea Ivánková, Tomáš Krejčí, Jarmila Slaninová, Hana Auerová, Ladislav Horák, Petra Beck Šicová, Radmila Sitzler – Barotková, Lukáš Kršík, Renata Doláková, Blanka Ševelová, Marcela Úlehlová, Jana Zavadilová, Vladimíra Hlavinková, Jiří Lošťák a Rudolf a Václav Seifertovi. Část obrazů je k prodeji. Na 1. Základní školu Holešov vystavuje Nikol Přívarová a Natálie Kováčová. 

K dvacátému ročník se letos přidala Základní umělecká škola Holešov a představí práce dvaceti absolventů výtvarného oboru. Jsou to Klára Hudcová - 13 let, Vendula Křížková - 13 let, Dominik Macháček - 13 let, Ludmila Žižlavská - 14 let, Nikol Halašková - 14 let, Michaela Hanáková - 14 let, Kateřina Kopečná - 14 let, Eliška Ondrašíková - 13 let, Radim Sklenář - 13 let, Dominika Drábková - 13 let, Eliška Drábková - 13 let, Pavlína Úrubková 15 let, Alžběta Bílková 14 let, Eliška Kratochvílová 14 let, Eliška Trhlíková - 13 let, Ester Šenkyříková - 13 let, Kristýna Mičanová - 18 let, Linda Začinská - 15 let, Amálie Zmeškalová 14 let, Sabina Zemanová - 14 let a Anna Ela Podhajská - 14 let. Mezi vystavujícími jsou také tři mladé výtvarnice, které současně získaly ocenění v prestižní mezinárodní soutěži Lidice 2022, je to Eliška Kratochvílová, Eliška Trhlíková a Anna Ela Podhajská. 

Letní iluze se každoročně těší velké pozornosti vystavujících i návštěvníků právě proto, že poskytují příležitost umělecky se vyjádřit a svou práci prezentovat. Tradičně představují pestrou nabídku umění od trojrozměrných exponátů ze skla, keramiky a kovu, přes grafiku, fotografie, malbu až po rukodělné výrobky autorů z širokého regionu.

 

Dana Podhajská