O víkendu se koná Mezinárodní výstava mečíků

Tisková zpráva ze dne 28. července 2022

Odrůdám mečíků bude patřit poslední červencový víkend na zámku v Holešově. Po roce se do barokních prostor vrací výstavní setkání pěstitelů z Česka, Slovenska a Polska. Veřejnost se může těšit na jeden tisíc druhů gladiol, ale také na několik stovek odrůd jiřin.

„Z Čech přijede šest pěstitelů, z Moravy pět, z Polska čtyři a největší zastoupení má Slovensko. Čekáme jedenáct vystavujících,“ shrnuje letošní účast Vlasta Čablová, předsedkyně Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Holešově.

Výstava začne v sobotu a mečíky se do Holešova začnou navážet v pátek. Na zámku v Holešově však již v těchto hodinách probíhá pečlivá příprava. Holešovští zahrádkáři chystají výzdobu. Z dalšího jednoho tisíce mečíků mají v plánu vyrobit pětadvacet až třicet květinových dekorací na téma „rajské zahrady“. Na zámecké studně dokonce vznikne vodotrysk z květů. Autorkou návrhů je Renata Dvorníková a do přípravy se spolu s holešovskými a miškovickými zahrádkáři zapojil také Jaroslav Malý, bývalý zahradník a aranžér českých prezidentů, který s výstavou pomáhal i loni.

Výstava bude pro veřejnost otevřena v sobotu v devět hodin ráno a hned poté bude následovat předání ocenění pro nově vyšlechtěnou odrůdu mečíku pěstitele Ladislava Mikoláška ze Slovenska s názvem 700 let Holešova. Jedna z vystavených odrůd získá Cenu starosty města Holešova Rudolfa Seiferta.

Mezinárodní výstava mečíků skončí v neděli 31. července v 17 hodin, poté bude následovat výprodej květů včetně těch vystavených.

Organizátory akce jsou členové ZO ČZS Holešov a člen ČSZ Gladiris Stanislav Novotný. Výstava vznikla s podporou města Holešova a Městského kulturního střediska Holešov.

Dana Podhajská