Den židovských památek ČR

Pátý ročník Dne židovských památek v ČR se uskuteční v neděli 14. srpna 2022. Zcela zdarma nebo za dobrovolné či symbolické vstupné bude zpřístupněno 55 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a Slezsku a návštěvníci tak budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou opravou. V Holešově od 13 do 17 hodin si návštěvníci mohou prohlédnout obřadní síň židovského hřbitova.

Mezi největší lákadla letošního roku patří dvě nově rekonstruované synagogy - Velká synagoga v Plzni a synagoga v Čáslavi. Nově je letos do projektu zahrnut soubor devíti židovských hřbitovů, které byly v posledních letech knižně zpracovány v edici Even zikaron – paměť židovských náhrobních kamenů. Jedná se o hřbitovy v Nové Cerekvi, Telči, Velkém Pěčíně, Radobylu u Kamýku nad Vltavou, Jindřichově Hradci, Mladé Vožici, Kolodějích nad Lužnicí, Jistebnici a Milevsku.

Letošní ročník je v některých místech doplněn o doprovdný program viz www.denzidovskychpamatek.cz, který většinou spočívá v komentovaných prohlídkách nebo přednáškách. Obzvláště bohatý je například v Pacově a okolí, kde na návštěvníky čekají nejen komentované prohlídky hřbitova v Pacově a památníku na hřbitově v Černovicích, ale především program v pacovské synagoze včetně koncertu.

Do Dne židovských památek je zapojeno i 15 nedávno rekonstruovaných objektů z projektu Revitalizace židovských památek 10 hvězd, které bude možné navštívit za zvýhodněné vstupné. Památky budou přístupné většinou od 10:00-17:00. Pokud celodenní otevření není z různých důvodů možné, bude památka přístupná alespoň v části uvedeného času (v Holešově 13 - 17 hodin). Konkrétní otevírací časy budou uvedeny v týdenním předstihu v každém detailu památky v mapě lokalit.

Akci pořádá Židovská obec v Praze ve spolupráci se Správou budov a hřbitovů a. s. Matana, Federací židovských obcí v ČR a s dalšími regionálními partnery. Konání Dne židovských památek je podpořeno příspěvkem Nadačního fondu obětem holocaustu.

Dana Podhajská