Seznamte se s osudy dobrovolných archeologů na Kroměřížsku

Seznamte se s osudy dobrovolných archeologů na Kroměřížsku. Městské muzeum a galerie Holešov vás v úterý 15. listopadu od 16 hodin zve na komentovanou prohlídky výstavy, která se aktuálně koná na zámku v Holešově. Provedou vás její autoři - kroměřížské archeoložky Pavlína Daňhelová, Lenka Pěluchová a Dalibor Kolbinger, který výstavu inicioval.

 

Holešovští muzejníci otevřeli zmíněnou výstavu již na začátku října. Zapůjčili ji z Muzea Kroměřížska a doplnili o vybrané artefakty z holešovských sbírek. Archeologie tvoří jejich nejrozsáhlejší část. „Proto jsme se rozhodli věnovat tématu celý podzim. Z našeho pohledu je nejzajímavější osobnost Bohumila Struhaly, bývalého ředitele našeho muzea, a venkovského amatérského archeologa Ignáce Tabarky z Rymic. Oba významně přispěli k rozsahu našich sbírek,“ vysvětlila Renée Rudolfová z městského muzea. Výstavu s kolegou Janem Machalou doplnili o sbírkové předměty, které našly další výrazné osobnosti z historie holešovského muzea, Jaroslav Doležel a Rudolf Janovský. Podle Renée Rudolfové tak vzniklo pojítko s výstavou 100 let muzejnictví v Holešově, na kterou výstava o amatérských archeolozích volně navázala.

 

Výstava o dobrovolných archeolozích na východním Kroměřížsku bude k vidění do 27. listopadu. Prohlédnout si ji můžete v rámci vstupného do holešovského muzea nebo v rámci velmi zvýhodněného kombinovaného vstupného na všechny podzimní zámecké výstavy.  

 

Dana Podhajská