11. listopad je Dnem válečných veteránů

Právě dnes 11. listopadu si připomínáme Den válečných veteránů. Po celé republice lidé na pietních akcích vzpomenou na padlé hrdiny, kteří položili život za svobodu a demokracii, ale také za nevinné oběti. Stejně tomu bylo dopoledne v Holešově. Vlčí mák k připnutí, symbol piety, si v Holešově můžete koupit v městské knihovně, v oddělení pro dospělé. Pořízením květu přispějete na přímou pomoc hrdinům a zachování jejich příběhů. Neplatí to jenom pro dnešní den, vlčí mák za třicet korun koupíte až do konce listopadu nejen v naší knihovně, ale také na stovkách dalších míst v České republice. 

 

„Na ulici se stále vybírá pro nějaké účely, ale když sbírka probíhá v knihovně, je pro lidi důvěryhodnější, protože nás znají. Tak to vnímáme,“ říká i za kolegyně knihovnice Sabina Dorazínová. V originální krabičce přímo od nadace zbývá posledních pár kousků vlčí máků, tedy o sbírku je zájem. Podle vedoucí knihovny Ireny Železné přitom letos Holešov požádal o padesát květů.

 

K České republice aktuálně žije jen sto dvacet tři válečních veteránů a bojovníků za svobodu, kteří zažili druhou světovou válku. Nejstarší je Božena Pajdarová, které je sto tři let a za války ukrývala odbojáře.  K druhoválečným veteránům však přibývají i novodobí, kteří se zúčastnili zahraničních misí. Těch je šestnáct tisíc. 

 

Dana Podhajská