Kouzlo přírodních Vánoc 26. 11. - 6. 1. 2023

Tisková zpráva ze dne 22. listopadu 2022

Také letos se veřejnost může těšit na vánočně laděnou výstavu za skly zámeckých arkád v Holešově. Vystaveny však nebudou betlémy, jako tomu bylo poslední dva roky. Projekt s názvem Kouzlo přírodních Vánoc, který Městské kulturní středisko Holešov opět připravuje s aranžérkou Lenkou Jagošovou z JagaKreativ, se tentokrát inspiruje především vánoční přírodou.

OTEVÍRACÍ DOBA VÝSTAVY JE DENNĚ OD 9 DO 19 HODIN. VÝJIMKOU JE ŠTĚDRÝ DEN.

„Letošní výstava je zcela něco jiného než předchozí ročníky. Tentokrát jsem ji pojala hodně přírodně. Zaměřila jsem se i na zvířátka a byla bych ráda, kdyby výstava oslovila děti, protože toto téma je pro ně zajímavé,“ vysvětlila hlavní myšlenku Lenka Jagošová. Betlémy budou v tomto případě pouze doplňkem a organizátoři výstavy si je opět zapůjčili od moravských řezbářů a z tovačovské řezbářské školy.   

 

Návštěvníci zámeckého nádvoří se mohou symbolicky projít vánoční krajinou protkanou inspirujícími přírodními dekoracemi, prohlédnout si zvířátka, ať již originálně namalovaná na dřevo či vycpaná. Podle autorky nápadu uvidí vše, co příroda kolem nás poskytuje. Nepřehlédnutelné mezi nimi budou jistě dřevěné sochy holešovského řezbáře Jiřího Lošťáka, který byl přizván ke spolupráci. Výstava přitom postupuje arkádami jako v čase – od přírody usínající před zimou až po přírodu uprostřed zimy samotné. Dominantou aranže je postava zimní královny obklopené především bílými doplňky.

 

Aranžérka Lenka Jagošová spolupracuje s Městským kulturním střediskem Holešov již čtvrtým rokem. Na kontě má již tři výstavy – dvě předvánoční a jednu jarní. Všechny se konaly za skly arkád a všechny vznikly v reakci na pozastavení kulturně-společenského života v důsledku lockdownů, aby nahradily původní výstavy naplánované uvnitř zámku a zároveň nabídly veřejnosti aspoň nějaké epidemiologicky bezpečné kulturní zpestření v nelehkém čase. Podle autorky za výstavami včetně té letošní stojí hodiny práce a především příprav.

 

Výstava Kouzlo přírodních Vánoc začne 26. listopadu, kdy se konají tradiční vánoční trhy v centru Holešova. Návštěvníci zámeckého nádvoří si ji mohou z nádvoří volně prohlédnout až do 6. ledna 2023.

 

Další novinkou v prostoru zámeckého nádvoří v Holešově bude během adventních a vánoční dnů zvonička a slámový betlém v životní velikosti od Marie Pavlicové z Hroznové Lhoty.

 

Dana Podhajská