V údolí horního Turce, pod jihozápadním výběžkem Velké Fatry leží lázeňské město Turčianské Teplice. Malebná krása skalnatých štítů, holé pastviny nedalekých Lazů a severní svahy Kremnického pohoří vytváří překrásné okolí, plné možností na poznávání přírody a jejích krás. Turčianské Teplice byly odedávna pro svou polohu, ale hlavně pro vysokou léčivou sílu přírodních pramenů střediskem návštěv domácích i zahraničních hostů.
Turčianské Teplice patří mezi nejstarší lázeňská města Slovenska. První písemná zmínka o městě, resp. o teplých pramenech pochází z roku 1281, kdy tehdejší král Ladislav IV. darovací listinou poručil „hájske" panstvo a na jeho západní části ležící teplé prameny hraběti Petrovi.
V roce 1533 se Turčianské Teplice staly majetkem města Kremnica. Kremnica zpřístupnila prameny všem vrstvám společnosti a začala lázně nejen využívat, ale také budovat. A přestože byly teplické léčivé prameny známé a navštěvované, přesto se touhy Kremnice, postavit v Turčianských Teplicích vhodné budovy na ubytovaní hostů, splnily až v 19. století. Postupně se začaly budovat a rozrůstat. Po únoru 1948 byly Štubnianske Teplice přejmenované na Turčianské Teplice a podruhé v historii se staly sídlem okresu. 20. 2. 1949 se Kremnica vzdala svých práv na lázně a vznikly „Československé štátne kúpele a žriedla".
V Turčianských Teplicích se jako v jediných koupelích na Slovensku léčí choroby ledvin a močových cest. S úspěchem se zde léčí i choroby pohybového ústrojí, hlavně stavy po revmatických zápalech kloubů, degenerativní chronická onemocnění, onemocnění bederních, koleních kloubů, zad, poúrazové deformace a pooperační stavy pohybového ústrojí. Kromě dospělých se tu od roku 1993 léčí také děti. Lázně nabízí i léčebné a rehabilitační pobyty pro široký okruh zájemců.
K léčebným účelům se využívají horké prameny léčivých vod, jejichž teplota se pohybuje od 38 do 46 stupňů Celsia. Síranovo-hydrouhličitanová vápenato-horečnatá hypotonická voda se využívá v bazénových a vanových procedurách. Při chorobách ledvin a močových cest se předepisuje léčba pitnými kúrami. K těmto procedurám se přidružují masáže, suché zábaly, individuální pohybová léčba, rehabilitační cvičení, vodoléčba, fyzikální léčba, elektroléčba, sauna a terénní léčba.
V roce 1996 se Turčianské Teplice staly potřetí okresním městem, jehož budoucnost je úzce spojená s rozvojem cestovního ruchu, lázeňství, ale také s budováním turisticky zajímavého, čistého a zdravého města.