Pracovníci úseku sociálně-právní ochrany dětí se řídí standardy kvality výkonu sociálně-právní ochrany, které jsou definovány přílohou č. 1 vyhlášky č. 473/2012 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů. Standardy kvality SPO včetně interních norem jsou k dispozici u pracovníků úseku SPO.
Působnost jednotlivých pracovníků
Mgr. Eva Petřivalská
- sociálně-právní ochrana dětí, terénní sociální pracovnice
- děti s příjmením začínajícím na písmeno: A, C, Č, E, G, K, M, O, R, Ř, T, U, X, Y (mimo spisy NOm)
- tel.: 573 521 755, mobil: 739 488 348, e-mail: eva.petrivalska@holesov.cz
Bc. Tereza Icela
- sociálně-právní ochrana dětí, terénní sociální pracovnice
- děti s příjmením začínajícím na písmeno: B, F, H, CH, I, N, S, Š, V, W, Z, Ž (mimo spisy NOm)
- tel.: 573 521 752, mobil: 739 207 963, e-mail: tereza.icela@holesov.cz
Bc. Sylvie Tučková
- sociálně-právní ochrana dětí, terénní sociální pracovnice a náhradní rodinná péče
- děti s příjmením začínajícím na písmeno: D,Ď,J,L,P
- tel.: 573 521 753, mobil: 603 289 544, e-mail: sylvie.tuckova@holesov.cz
Mgr. Jiří Nesázel
- sociálně-právní ochrana dětí - kurátor pro děti a mládež, terénní sociální pracovník, spisy NOm
- tel.: 573 521 763, mobil: 739 488 347, e-mail: jiri.nesazel@holesov.cz
Bc. Eva Urbanová
- sociálně-právní ochrana dětí, náhradní rodinná péče
- tel.: 573 521 762, mobil: 737 625 544, e-mail: eva.urbanova@holesov.cz
Spádová oblast odboru sociálních věcí a zdravotnictví :
- město Holešov (místní část Dobrotice, Količín, Tučapy, Všetuly, Žopy), obce Alexovice, Bořenovice, Horní Lapač, Jankovice, Karlovice, Kostelec u Holešova, Kurovice, Lechotice, Ludslavice, Martinice, Míškovice, Němčice, Pacetluky, Prusinovice, Přílepy, Roštění, Rymice, Třebětice, Žeranovice, Zahnašovice.
Základní informace k výkonu sociálně-právní ochrany dětí
Základní informace k SPOD pro veřejnost
Městský úřad Holešov je obecním úřadem obce s rozšířenou působností a orgánem zajišťujícím sociálně-právní ochranu dětí (dále „SPOD“) v rozsahu zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů. Úsek SPOD je součástí odboru sociálních věcí a zdravotnictví, úseku sociálně-právní ochrany dětí, který je umístěn v budově MěÚ Holešov na ul. Tovární 1407, 1. poschodí vlevo. MěÚ Holešov sídlí ve dvou budovách, tzv. hlavní budova je na adrese Masarykova 628. Přibližně 1500 m od hlavní budovy sídlí druhá budova úřadu, která je také sídlem odboru sociálních věcí a zdravotnictví.
Sociálně-právní ochranou dětí se dle § 1 zák.č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů (dále zákon SPOD) rozumí :
- ochrana práva dítěte na příznivý vývoj a řádnou výchovu,
- ochrana oprávněných zájmů dítěte, včetně ochrany jeho jmění,
- působení směřující k obnovení narušených funkcí rodiny,
- zabezpečení náhradního rodinného prostředí pro dítě, které nemůže být trvale nebo dočasně vychováváno ve vlastní rodině.
Dítětem se pro účely sociálně-právní ochrany dětí rozumí nezletilá osoba, pokud jí soudem nebyla přiznána plná svéprávnost. Předním hlediskem sociálně-právní ochrany je zájem a blaho dítěte, ochrana rodičovství a rodiny a vzájemné právo rodičů a dětí na rodičovskou výchovu a péči. Přitom se přihlíží i k širšímu sociálnímu prostředí dítěte (§ 5 zákona SPOD).
Sociálně-právní ochrana se zaměřuje zejména na děti (§ 6 odst. 1 zákona SPOD):
- jejichž rodiče: zemřeli, nebo neplní povinnosti plynoucí z rodičovské odpovědnosti, či nevykonávají nebo zneužívají práva plynoucí z rodičovské odpovědnosti;
- které byly svěřeny do výchovy jiné osoby odpovědné za výchovu dítěte, pokud tato osoba neplní povinnosti plynoucí ze svěření dítěte do její výchovy;
- které vedou zahálčivý nebo nemravný život spočívající zejména v tom, že zanedbávají školní docházku, nepracují, i když nemají dostatečný zdroj obživy, požívají alkohol nebo návykové látky, jsou ohroženy závislostí, živí se prostitucí, spáchaly trestný čin nebo, jde-li o děti mladší 15 let, spáchaly čin, který by jinak byl trestným činem, opakovaně nebo soustavně páchají přestupky nebo jinak ohrožují občanské soužití;
- které se opakovaně dopouští útěků od rodičů nebo jiných fyzických nebo právnických osob odpovědných za výchovu dítěte;
- na kterých byl spáchán trestný čin ohrožující život, zdraví, svobodu, jejich lidskou důstojnost, mravní vývoj nebo jmění, nebo je podezření ze spáchání takového činu;
- které jsou na základě žádostí rodičů nebo jiných osob odpovědných za výchovu dítěte opakovaně umísťovány do zařízení zajišťujících nepřetržitou péči o děti nebo jejich umístění v takových zařízeních trvá déle než 6 měsíců;
- které jsou ohrožovány násilím mezi rodiči nebo jinými osobami odpovědnými za výchovu dítěte, popřípadě násilím mezi dalšími fyzickými osobami;
- které jsou žadateli o udělení mezinárodní ochrany, azylanty nebo osobami požívajícími doplňkové ochrany, a které se na území České republiky nacházejí bez doprovodu rodičů nebo jiných osob odpovědných za jejich výchovu; pokud tyto skutečnosti trvají po takovou dobu nebo jsou takové intenzity, že nepříznivě ovlivňují vývoj dětí nebo jsou anebo mohou být příčinou nepříznivého vývoje dětí.
Správní obvod Městského úřadu Holešov pro výkon sociálně-právní ochrany dětí je stanoven vyhláškou Ministerstva vnitra č. 388/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů a tvoří ho: město Holešov, jeho místní části (Količín, Tučapy, Žopy, Dobrotice) a okolní obce Martinice, Horní Lapač, Žeranovice, Přílepy, Jankovice, Prusinovice, Bořenovice, Pacetluky, Roštění, Kostelec u Holešova, Němčice, Rymice, Třebětice, Zahnašovice, Ludslavice, Míškovice, Kurovice, Lechotice. Sociálně-právní ochranu dětí zajišťuje město Holešov i jako obec v samostatné působnosti.
Dostupnost správního obvodu je pro pracovníky SPOD vždy zajištěna možností použití služebního motorového vozidla, které je výhradně určeno pro pracovníky odboru sociálních věcí a zdravotnictví na budově ul. Tovární, a dále v případě plánovaných šetření nebo soudních jednání také prostředky veřejné hromadné dopravy (autobusy, vlaky). Po území města Holešova je možné se vzhledem k menšímu rozsahu území pohybovat i pěšky.
Nejčastější činnosti na úseku SPOD :
Poradenství a sociální práce s klienty v situacích :
- úprava rodičovské odpovědnosti v případě ukončení společného soužití rodičů nezletilých dětí (před rozvodem manželství i u dětí narozených mimo manželství)
- uzavření mimosoudní dohody rodičů o styku s nezletilými dětmi, př. pomoc při řešení soudní úpravy styku (inspirace cochemskou praxí - https://www.holesov.cz/cochemska-praxe)
- poradenství ohledně výživného pro nezletilé děti
- potřeba zprostředkování poskytnutí sociální služby dle aktuální situace rodiny (poradenské služby při řešení vztahových problémů v rodině, terénní služba pro rodiny s dětmi - např. SAS Charita Holešov, pobytová služba azylový dům)
- výchovné problémy dětí, zanedbávání školní docházky, problémy s užíváním drog nebo jiných návykových látek
- podezření ze zanedbávání péče o děti
- zájem převzít dítě do některé z forem náhradní rodinné péče (svěření dítěte do péče jiné fyzické osoby, pěstounská péče na přechodnou dobu, pěstounská péče, poručnictví, osvojení)
- práce s rodinou v případě potřeby obnovení narušených funkcí rodiny
Sociální pracovníci OSPOD nejsou oprávněni :
- k řešení vztahových a majetkových konfliktů mezi dospělými osobami
- k vydání rozhodnutí o umístění dítěte nebo dospělé osoby do zdravotnického nebo jiného ústavního zařízení
- k vydání rozhodnutí o odebrání dítěte z péče rodiče nebo jiné osoby odpovědné za jeho výchovu
- k rozhodování a výplatě sociálních dávek
- k řešení rozvodů rodičů nezletilých dětí
Doba a místo výkonu sociálně-právní ochrany na MěÚ v Holešově SPOD je standardně vykonávána v pracovní době Městského úřadu Holešov, na ul. Tovární 1407, která je určena pracovním řádem úřadu takto:
Na pracovišti i v místě bydliště klienta je možné si dohodnout s příslušným pracovníkem SPOD předem telefonicky nebo emailem konkrétní čas jednání nebo šetření. Kontakty na jednotlivé pracovníky úseku SPOD jsou zveřejněny na webových stránkách města Holešova, na pracovišti OSPOD na odboru sociálních věcí a zdravotnictví a u dalších spolupracujících subjektů. Informace o kontaktech podá také podatelna úřadu. Telefonní číslo ústředny MěÚ Holešov je 573 521 111.
Pokud je jakákoli oznámená nebo náhle vzniklá situace dítěte vyhodnocena jako naléhavá a vyžadující neodkladné řešení, má jednání o tomto dítěti přednost i před smluveným jednáním.
V případě nepřítomnosti pracovníka na pracovištije na dveřích kanceláře vždy informace, kdo ho zastupuje, a na jakém telefonním čísle je možné si také sjednat termín schůzky. Krátkodobý zástup řeší pracovníci OSPOD vzájemně mezi sebou, pokud nikdo z pracovníků na pracovišti není přítomen, zastupuje vedoucí odboru.
Pokud klient začne řešit svou záležitost se zastupujícím pracovníkem, následně zastupující pracovník bezodkladně předá všechny informace příslušnému pracovníkovi.
Výkon sociálně- právní ochrany dětí ve spádovém území MěÚ Holešov je pracovníky SPOD zajištěn i v mimopracovní době. Tento výkon je upraven Vnitřním předpisem MěÚHolešov č. 4/2014. Občané se v mimopracovní době v případě ohrožení dítěte mohou obracet na tísňové linky - Zdravotnická záchranná služba 155, Policie ČR 158 nebo linku 112, které mohou na základě vyhodnocení situace pracovníka SPOD kontaktovat.
Úsek SPOD je součástí odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Holešov a je umístěn v budově na ul. Tovární 1407, 1. poschodí vlevo. Do poschodí je možné se dostat i výtahem, který je umístěn z čelní strany budovy MěÚ vlevo od hlavního vstupu (z parkoviště vyhrazeného pro osoby se zdravotním postižením).
Agendy SPOD jsou rozmístěny takto :
- kancelář č. 206 - 1 terénní sociální pracovník SPOD, zástupce vedoucí odboru
- kancelář č. 208 - 2 pracovníci - 1 terénní soc. pracovník SPOD a pracovník NRP, 1 pracovník NRP
- kancelář č. 209 - 1 pracovník - kurátor pro děti a mládež, terénní sociální pracovník SPOD
- kancelář č. 210 - 1 terénní sociální pracovník SPOD
- kancelář č. 204 - vedoucí odboru
V kanceláři č. 206 a kanceláři č. 208 je pro potřeby dětí ve věku 2- 10 let pro dobu jednání s rodiči k dispozici dětský kout vybavený nábytkem, hračkami, psacími potřebami, knížkami, omalovánkami. Pokud se rodiče dostaví na úřad s dítětem a je třeba následně zajistit nepřítomnost dítěte u jednání rodičů, zajistí dohled nad dítětem ve věku do 10 let, př. i vyššího, po dohodě s rodičem jiná přítomná kolegyně na odboru, kterou o toto pracovnice SPOD požádá.
Mimo kanceláří pracovníků, kde probíhají běžná jednání s klienty, je k dispozici místnost č. 207, která slouží jako jednací místnost pro větší skupinu osob. Zároveň je možné zde jednat i s dospělým klientem nebo dítětem v případě potřeby zajištění jeho většího soukromí, nebo v případě souběhu jednání s klientem u obou pracovníků v jedné kanceláři. Tento prostor je také možné poskytnout k přebalení nebo kojení dítěte. Prostorná chodba je vybavena stolem, křesly, lavicemi a židlemi, kde je také možno čekat i s dětmi, včetně dětí v kočárku.