Znění
1. Identifikační číslo
13
2. Kód
-
3. Pojmenování životní situace
Vyřazení silničního vozidla z provozu.
4. Základní informace k životní situaci
Tento institut se využívá v případě, kdy vlastník silničního vozidla jej nechce užívat v provozu na pozemních komunikacích, nebo nebyla-li ve lhůtě 14 dnů od zániku pojištění odpovědnosti z provozu vozidla uzavřena nová pojistná smlouva o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla týkající se téhož silničního vozidla.
Vozidlo se vyřazuje z provozu i v případě, že bylo odcizeno.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Oprávněnou osobou k jednání je obecně fyzická nebo právnická osoba zapsaná v registru vozidel jako vlastník vozidla.
Jednat může i osoba zmocněná písemně vlastníkem vozidla.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Obecní úřad obce s rozšířenou působností vyřadí silniční vozidlo z provozu na základě žádosti vlastníka silničního vozidla.
Bylo-li silniční vozidlo odcizeno, požádá vlastník silničního vozidla o jeho vyřazení z provozu bez zbytečného odkladu poté, co se o odcizení silničního vozidla dozvěděl.
Vlastník silničního vozidla vyřazeného z provozu je povinen
- zabezpečit toto vozidlo takovým způsobem, aby neohrožovalo nebo nepoškozovalo životní prostředí, a
- neodstraňovat podstatné části vyřazeného silničního vozidla, zejména karoserii s vyznačeným identifikačním číslem silničního vozidla a motor.
Trvá-li vyřazení silničního vozidla z provozu déle než 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, je vlastník vyřazeného silničního vozidla povinen bez zbytečného odkladu po uplynutí této lhůty oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který vyřadil silniční vozidlo z provozu, adresu místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno, a účel jeho využití.
Obecní úřad obce s rozšířenou působností, který vyřadil silniční vozidlo z provozu, ukončí vyřazení silničního vozidla z provozu na žádost jeho vlastníka, pokud je k silničnímu vozidlu splněna povinnost pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dnem vyřazení vozidla z provozu zaniká pojištění odpovědnosti, pokud se pojistitel a pojistník nedohodli na jeho přerušení – jestliže k této dohodě nedošlo, nelze akceptovat zelenou kartu vydanou přede dnem vyřazení vozidla z provozu!
Nepožádal-li vlastník silničního vozidla do 3 let od vyřazení silničního vozidla z provozu o zachování registrační značky, tabulky této značky budou skartovány – při následném ukončení vyřazení vozidla z provozu bude přidělena jiná registrační značka a nové osvědčení o registraci vozidla.
7. Jakým způsobem zahájit řešení životní situace
Podáním žádosti o:
- vyřazení silničního vozidla z provozu na příslušném úřadě, nebo
- ukončení vyřazení silničního vozidla na úřadě, který vyřadil vozidlo z provozu, nebo
- zachování registrační značky ve lhůtě 3 let od vyřazení silničního vozidla z provozu.
Podáním oznámení o adrese místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno, a účelu jeho využití.
8. Na které instituci životní situaci řešit
Obraťte se na kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností.
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
Obraťte se na kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností.
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
K žádosti o vyřazení vozidla z provozu se přikládá: K žádosti o ukončení vyřazení vozidla z provozu se přikládá: K žádosti o zápis adresy místa umístění vyřazeného vozidla a účelu jeho využití se přikládá: K žádosti o zachování registrační značky se přikládá:
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Formulář - "Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu a zápis zániku silničního vozidla" je k dispozici na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností nebo na internetových stránkách Ministerstva dopravy.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Správní poplatky jsou dány položkou 26 b) sazebníku zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích.
Správní poplatek za vyřazení vozidla z provozu činí 200 Kč.
Správní poplatek je hrazen v hotovosti nebo platební kartou na pokladně nebo na platebním automatu v přízemí budovy Městského úřadu před započetím evidenčního úkonu.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu je možné vyřídit na počkání; v komplikovanějších případech se postupuje dle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, kde je obvyklá lhůta vyřízení stanovena do 30 dnů.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
-